Głównej zawartości

Odcinek Lipnik- węzeł Stargard Zachód: Uwaga na utrudnienia! Proponujemy objazdy.

    Długo wyczekiwana przebudowa odcinka drogi powiatowej wiodącego od węzła „Stargard Zachód”  krajowej S 10, do skrzyżowania z drogą gminną w Lipniku stała się faktem. Wykonawca inwestycji  przejął już plac budowy. Celem projektu, który zakłada również budowę ronda w Lipniku, jest usprawnienie  wyjazdu kierowcom z drogi gminnej. Dotąd próba włączenia się do ruchu w tym miejscu była dużym wyzwaniem.

Lisowo w gminie Chociwel uczciło na swój sposób jubileusz 100- lecia Niepodległości, w kameralnej i niemal piknikowej formie. Mieszkańcy uczestniczyli w Majowym Spotkaniu z Piosenką Patriotyczną. Była okazja do wzajemnej integracji oraz wsłuchania się w rytmy i brzmienia, w wykonaniu stargardzkiego zespołu KaWuŚ Project. We wspólnym spotkaniu uczestniczyła Starosta Stargardzki, Iwona Wiśniewska razem z Burmistrzem Miasta i Gminy Chociwel, Stanisławem Szymczakiem.

Obrazy pełne barwy słońca i koloru, wyjątkowe światło- nie do podrobienia w innych zakątkach- to wszystko, co zawarte w pejzażach czołowych francuskich impresjonistów zafascynowało Hannę Michalską- Żurych, artystkę malarkę- zamieszkałą na co dzień w Zieleniewie. Jej autorskie dzieła można podziwiać w Stargardzkim Centrum Kultury.
Absolwentka Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego maluje od 2007 r. Aktywnie uczestniczy też w warsztatach malarskich, organizowanych przez Stowarzyszenie Artystyczne Integracji Europejskiej- SAIE. Maluje z zamiłowaniem...

Co zrobić, by mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości poczuli się bardziej bezpiecznie? Jakie zjawiska wpływają niekorzystnie na poziom i poczucie bezpieczeństwa lokalnej społeczności, oraz czy zadanie zapewnienia tego poczucia (obok policji) powinno spoczywać również na jednostkach samorządu. To tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszone zostaną podczas debaty o bezpieczeństwie w Dobrzanach zaplanowanej  na środę, 23 maja 2018 r. Organizatorzy zapraszają do Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Dobrzany przy ul. Staszica 1., gdzie w samo południe rozpocznie się wspólne spotkanie wszystkich zainteresowanych.

Wieczornica „Dar Wolności” zorganizowana w Kolegiacie pw. NMP Królowej Świata, okazała się niezwykłą i wyjątkową formą uczczenia Jubileuszu 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgromadziła liczne grono mieszkańców Stargardu, zasłuchanych w piątkowy wieczór 18 maja, w muzyczną i słowną opowieść o trudnej, bolesnej drodze do wolności.
Ten wyjątkowy projekt artystyczny, zorganizowano staraniem dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego i proboszcza parafii  pw. NMP Królowej Świata w Stargardzi...

Stargardzcy policjanci korzystają z okazji, gdy w szkołach odczuwalny jest coraz bardziej klimat wakacji. To dobry czas, by przypomnieć o podstawowych regułach zachowania bezpieczeństwa w sezonie letnim. Stąd szereg wizyt w towarzystwie komisarza Inka- zatrudnionego całkiem niedawno w Komendzie Powiatowej. Obecność i wsparcie ze strony  komisarza okazują się przydatne, biorąc pod uwagę łatwość z jaką nawiązuje kontakt ze słuchaczami, przy okazji wizyt w wybranych szkołach.

 

Ruszyła internetowa rejestracja pojazdów w Wydziale Komunikacji Starostwa w Stargardzie. To kolejne udogodnienie dla interesantów, po wprowadzeniu od 15 maja cyfrowego systemu obsługi. Rejestracja aut, wydawanie praw jazdy oraz inne sprawy bieżące są także możliwe za pośrednictwem Sieci. Wystarczy otworzyć podany niżej link, by zalogować się do systemu.

rejestracja przez internet

 

Internetowa platforma jest prosta oraz intuicyjna w obsłudze. Po zalogowaniu użytkownik, krok po kroku wypełnia formalności, związane z rezerwacją miejsca i kategorią zgłoszonej sprawy. Istotne j...

on 18 maj 2018

Doświadczenie uczy nas, że wielkich odkryć i znalezisk dokonuje się przypadkiem. Szereg takich doświadczeń tworzy historię zdarzeń lub rzeczy, która kształtuje dzieje miejsca i ludzi. Nie inaczej jest w kontekście Stargardu i bogatej przeszłości miasta. Świadczy  o tym nieoczekiwane odkrycie, dokonane przez pracowników Książnicy Stargardzkiej. Dowiodło ono, że nie trzeba wcale organizować wypraw na krańce świata. Na miejscu- tuż pod ręką- jest bowiem jeszcze wiele do odnalezienia.

 

Cyfrowy system obsługi klientów Wydziału Komunikacji Starostwa w Stargardzie został wprowadzony we wtorek, 15 maja. Po kilku dniach od chwili jego wdrożenia widać, że ułatwił znacznie obsługę interesantów, przyczyniając się głównie do rozładowania kolejek. Zwiększył też komfort obsługi oraz pracy osób, rejestrujących auta i wydających prawa jazdy.
Teraz nadszedł czas na wprowadzenie internetowej rezerwacji. Zająć miejsce bez wychodzenia z domu będzie można już od poniedziałku, 21 maja. 

Druga już edycja Art. Festiwalu zgromadzi w najbliższy weekend zespoły teatralne, muzyczne oraz twórców ze Stargardu i różnych stron kraju.  Przestrzeń ulic, dzielnic a także skwerów i parków, będzie miejscem różnorodnych wydarzeń artystycznych. W sumie należy oczekiwać blisko 81 wydarzeń, które rozgrywać się będą przez sobotę i niedzielę, 19 i 20 maja w wybranych miejscach Stargardu. Założenie twórców i pomysłodawców Art. Festiwalu pozostaje niezmienne: Miasto ma przekształcić się  w jedną scenę, której nie ogranicza forma, pomysłowość oraz inwencja twórców. Rzadko zdarza się, by grupy i zespoły artystów- plastyków lub muzyków wyc...

Przed nami druga już edycja Art Festiwalu- przedsięwzięcia, które sprawi, że Stargard stanie się sceną i przestrzenią dla różnorodnych projektów artystycznych. Ulice, skwery i dzielnice miasta zaczną żyć zupełnie innym rytmem, w takt zespołów, grup teatralnych oraz happeningów i wystaw, ulokowanych bezpośrednio w miejskiej przestrzeni. Taka jest bowiem idea Art Festiwalu, zainicjowanego przez Bernadettę Wdzięczną- artystę plastyka i jednocześnie pomysłodawczynię projektu.
W tym roku wydarzenia Art. Festiwalu zbiegają się z sobotnią Nocą Muzeów. Będzie więc jeszcze bardziej barwnie, intensywnie i klimatycznie.

on 16 maj 2018

Policjanci, strażacy oraz mieszkańcy miasta i gmin powiatu oddawali krew dla  26- letniego Sławomira Pogorzelskiego, strażaka z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Stargardzie, który zachorował  na białaczkę w ostrej postaci. Organizując majową akcję, stargardzcy policjanci  odpowiedzieli na apel strażaków i rodziny, którzy zabiegają o pomoc  Choremu, wykorzystując  wszelkie możliwości.

Specjalny ambulans przyjmował wszystkich  pod Komendą Powiatową Policji przy ul. Warszawskiej. Akcję zorganizowano 9 maja. Na apel pomocy Sławkowi odpowiedziały 54 osoby...

Stowarzyszenie Amazonek Stokrotka ze śpiewem, śmiechem i radością życia świętowało w stargardzkim Domu Kultury Kolejarza jubileusz 15- lecia działalności. Organizację powołano w 2003 r. Zrzesza kobiety, dotknięte chorobą raka piersi, niosąc   zmagającym się z życiowym dramatem nieocenioną pomoc i wsparcie. Stokrotki przez lata swej działalności wspierają kobiety, u których zdiagnozowano nowotwór zarówno w leczeniu, jak i późniejszym powrocie do zdrowia. Jak zapewniają- mając na to bezsporne dowody- na wsparcie mogą liczyć wszystkie panie  podejmujące wyz...

Klientów Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Stargardzie obsługiwał dziś nowy system, którego wdrażanie rozpoczęto zgodnie z przyjętymi założeniami. We wtorek, 15 maja interesanci mogli skorzystać z biletomatu oraz aplikacji, dedykowanych specjalnie do obsługi stanowisk, związanych z rejestracją samochodów i wydawaniem praw jazdy oraz pozostałych (bieżących) spraw komunikacyjnych.

Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego wspólnie z proboszczem kolegiackiej parafii  pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie, zapraszają do udziału w wyjątkowym przedsięwzięciu artystycznym. Wieczornica „Dar Wolności” ma być formą uczczenia Jubileuszu 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wspólne wieczorne spotkanie rozpocznie się w najbliższy piątek, 18. maja o godz. 19 w Kolegiacie. Wieczornicę przygotowali uczniowie szkół, przedszkoli oraz stargardzkich ośrodków oświatowych.
Patronat nad piątkową Wieczornicą w Kolegiacie, objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej...

Przypominamy o konkursie dedykowanym wszystkim, którzy mają umiejętność dostrzegania zarówno szczegółów, jak i pejzaży w skali makro. Jeśli chcą podzielić się z odbiorcami tym,  co uwiecznili  w kadrze mogą wziąć udział w konkursie fotograficznym,  ogłoszonym przez Powiat Stargardzki . Tegoroczny konkurs organizowany jest pod hasłem: „Przyroda Powiatu Stargardzkiego”. Jest również częścią  projektu pod hasłem: ,,Bobrowa Polana IV – podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu stargardzkiego”. Zadanie dla jego uczestników jest proste: należy  wykonać zdjęcie o tematyce przyrodniczej, ukazujące naturalne piękno Powiatu S...

Ekipy firmy QMS zakończyły instalację  cyfrowego systemu obsługi klientów Wydziału Komunikacji Starostwa w Stargardzie. Warszawska firma, specjalizująca się w rozwiązaniach tego typu, złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu ogłoszonym przez Zarząd Powiatu Stargardzkiego. Trwają próby przed wdrożeniem systemu, połączone ze szkoleniami pracowników wydziału. Pełne wdrażanie systemu rozpocznie się od wtorku, 15 maja.

Pod hasłem „Zdrowe dziecko- zdrowy dorosły człowiek” odbywała się konferencja w Stargardzkim Centrum Kultury,  zorganizowana staraniem Stowarzyszenia Edukacja Zdrowie Aktywność. Jej współorganizatorem była również Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Stargardzie.  Specjaliści w zakresie edukacji zdrowotnej i profilaktyki rozmawiali o zagrożeniach współczesnymi chorobami cywilizacyjnymi, jakie dotykają w coraz większym stopniu młodzież i dzieci.  Patronat nad Konferencją objął Prezydent Stargardu Rafał Zając wspólnie ze Starostą Stargardzkim, Iwoną Wiśn...

Kolejną świetlicę dziennego pobytu otwarło w Stargardzie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Jest dostępna dla rodzin i dzieci, w budynku przy ul. M. Konopnickiej 1.- u zbiegu z Wojska Polskiego. Lokalizację  placówki wsparcia dziennego, prowadzonej przez TPD wybrano nieprzypadkowo. W tym kwartale stargardzkiego Śródmieścia, jak w soczewce skupiają się problemy socjalne, rodzinne i społeczne. Z radością powitano więc projekt TPD, które zaproponowało utworzenie Ogniska na parterze przedwojennego budynku.

Ta wiadomość spadła niczym grom ze słonecznego, majowego nieba. Odszedł człowiek- instytucja, pasjonat kinematografii, współtwórca Ińskiego Lata Filmowego. Wychowawca kilku pokoleń mieszkańców Stargardu, którzy zachowali w pamięci Jego umiłowanie zawodu i niemal dziecięcą radość życia.
Niespokojny duchem nieustannie szukał spełnienia. Znalazł je wśród mórz i oceanów, realizując swoje marzenia wspólnie z uczniami Liceum Morskiego, na pokładzie dalekomorskich jednostek pod biało- czerwoną banderą. Jego zauroczenie, młodzieńcze wręcz zakochanie w bezkresie morza, doskonale widać w fotografiach i tekstach z podróży. Powstawały spontanicz...

Stowarzyszenia i organizacje pozarządowe działające na Pomorzu Zachodnim, mogą mieć ułatwiony dostęp zarówno do funduszy unijnych, jak i krajowych, które wymagają jednak wkładu własnego na realizację wybranych projektów. To właśnie konieczność wniesienia finansowego wkładu jest jedną z największych barier dla organizacji, ubiegających się o zewnętrzne fundusze. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego uruchomił więc mechanizm, umożliwiający organizacjom pozyskiwanie pieniędzy na wkład własny do projektów, finansowanych z funduszy spoza budżetu województwa.

Nastąpi to już 16 czerwca w Pyrzyckim Domu Kultury, który będzie miejscem Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Tanecznych. Na scenie zobaczymy laureatów, wyłonionych podczas Powiatowych Konfrontacji Tanecznych w Stargardzkim Centrum Kultury. Patronat nad „Konfrontacjami…” objęła Starosta Stargardzki, Iwona Wiśniewska. O miejsce na scenie Wojewódzkiego Przeglądu rywalizowało w Stargardzie siedem zespołów. Zakwalifikować się mogły trzy, zatem rywalizacja była gorąca.

Przetrwała w ziemi ponad sto lat. Dwustronna, o wymiarach: 14 cm wysokości oraz szerokości 31,5 cm. Zachowana w doskonałym stanie. Rdza zaznaczyła jedynie obrzeża emaliowanej blachy, wykonanej w formie poziomego prostokąta, zamkniętego górą łukiem. W latach świetności Kolei Wąskotorowej Powiatu Szadzkiego, wybudowanej pod koniec XIX wieku, umieszczano ją na bocznej ścianie wagonu pocztowego. Wybierano przy tym odpowiednią stronę, zależnie od kierunku jazdy nadanych przesyłek- do Sassenburg (obecnego Chlebówka) lub Stargard (Pom.).

W 73. Rocznicę zakończenia II wojny światowej- jednej z największych katastrof w nowożytnych dziejach- władze  Powiatu Stargardzkiego ze Starostą Iwoną Wiśniewską na czele i Członkami Zarządu, Ireną Agatą Łucką  oraz Ireneuszem Rogowskim, uczestniczyli w uroczystościach na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym przy ul. Reymonta. Zorganizowano je staraniem Prezydenta Miasta Stargardu Rafała Zająca i Dowódcy Garnizonu Stargard płk Jacka Rolaka. Na cmentarzu wojskowym pamięć poległych żołnierzy różnych narodowości uc...

Do akcji pomocy na rzecz 26- letniego Sławomira Pogorzelskiego, strażaka z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Stargardzie, który zachorował  na białaczkę w ostrej postaci, włączyli się stargardzcy policjanci. Odpowiadając na apel strażaków i rodziny Chorego organizują jutro, 9 maja 2018 r. akcję zbiórki krwi.
Specjalny ambulans zaparkuje pod Komendą Powiatową Policji przy ul. Warszawskiej 29., w godzinach od 9.00 do 13.00. Przez ten czas będzie możliwość oddawania krwi, ze wskazaniem na Sławomira Pogorzelskiego, poddawanego leczeniu w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM przy...

Cyfrowy system obsługi klientów Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Stargardzie zainstaluje firma QMS. Decyzję  o wyborze firmy spośród trzech oferentów, którzy ubiegali się o zamówienie, podjął Zarząd Powiatu. Nowe rozwiązania mają rozładować tłok na parterze budynku Starostwa. Dodatkowe fundusze na  wdrożenie  systemu przyznali powiatowi radni. Proces wdrażania systemu  rozpocznie się od 15 maja. Będzie połączony ze szkoleniem obecnych, jak i nowo zatrudnionych pracowników.
    Jak zapewniają przedstawiciele firmy QMS, instalowany właśnie system ułatwi organizację pracy...

Pogoda dopisała podczas  uroczystości 227. rocznicy przyjęcia Konstytucji 3- Maja. W Stargardzie wspólne świętowanie daty, tak ważnej dla historii Rzeczpospolitej w roku 100- lecia jej niepodległości, rozpoczęła Msza św. w Kolegiacie Najświętszej Marii Panny Królowej Świata. Do udziału w uroczystościach zaprosili mieszkańców Starosta Stargardzki, Iwona Wiśniewska oraz Prezydent Miasta Stargardu, Rafał Zając wspólnie z dowódcą Garnizonu Stargard, płk Jackiem Rolakiem. Na zaproszenie tłumnie odpowiedzieli Stargardzianie, uczestnicząc w uroczystym apelu stanu osobowego j...

Zanim przystąpili do egzaminu maturalnego, pożegnano ich uroczyście. Absolwentów klas czwartych czekały chwile pełne wzruszeń zarówno w Zespole Szkół nr 1, jak i Zespole Szkół Nr 2 im. Mikołaja Kopernika.  Tu absolwentów żegnano  u progu długiego weekendu- w piątek 27. kwietnia.  W uroczystym zakończeniu roku dla klas czwartych Zespołu Szkół nr 2 w Stargardzie uczestniczyła Starosta Stargardzki, Iwona Wiśniewska oraz Zastępca Prezydenta  Stargardu, Ewa Sowa. Byli także obecni przedstawiciele firm współpracujących ze szkołą w ramach realizowanego programu...

Kasztany już dawno zakwitły, długi weekend trwa- ale już nie dla tegorocznych maturzystów, którzy dziś rano przystąpili do egzaminu dojrzałości. Pisemna matura z języka polskiego rozpoczyna całą serię egzaminów dla uczniów klas czwartych. W sześciu szkołach ponadgimnazjalnych, do najważniejszego egzaminu u progu dorosłego życia przystąpiło ogółem 672 maturzystów.  Najwięcej, bo 201 osób, w I Liceum Ogólnokształcącym.

Uczniowie  czwartych klas maturalnych Zespołu Szkół Nr 1 im. Mieszka I w Stargardzie, uroczyście pożegnali swoją szkołę. Podziękowaniom i wzruszeniu, które udzieliło się zebranym, nie było końca. W uroczystości 26 kwietnia 2018 r. uczestniczyło grono zaproszonych gości: Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Stargardzie Bronisław Stefanowicz oraz dyrekcja szkoły, opiekunowie zajęć praktycznych i grono pedagogiczne. Opuszczających szacowne mury szkoły żegnali też pracownicy administracji i obsługi oraz rodzice.

Starosta Stargardzki, Prezydent Miasta Stargardu, Dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej i Garnizonu Stargard, oraz Proboszcz Kolegiaty pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Świata, zapraszają mieszkańców do wzięcia udziału w uroczystych obchodach 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uroczystości rozpocznie w czwartek, 3 Maja Msza św. w intencji Ojczyzny, z udziałem wojskowej asysty honorowej w stargardzkiej Kolegiacie. We wspólnej modlitwie o pomyślność Rzeczpospolitej uczestniczyć również będą przedstawiciele słu...

    

Pan Adam Andraszkiewicz, Starosta Choszczeński, zmarł nieoczekiwanie w niedzielę rano, 29 kwietnia 2018 r. Wiadomość o jego śmierci mieszkańcy Choszczna i gmin powiatu przyjęli z niedowierzaniem i zaskoczeniem. Urząd Starosty pełnił od 2014 r. Wcześniej był wiceburmistrzem Choszczna, w latach 2006- 2014.
    Na jego życiowe motto, potwierdzane wielokrotnie na co dzień, składało się proste hasło: Lubię ludzi. Powtarzał je stale, zyskując uznanie i sympatię mieszkańców. Sam był lubiany dzięki swemu podejściu do spraw i problemów, oraz pracy w samorządzie miejskim i  powiatowym. Towarzyszyło jej umiejętne podejście do ludzi, którzy...

    

Nowy sprzęt komputerowy otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Nr 5 w Stargardzie. Jolanta Kawszyn, dyrektor szkoły przy J. Śniadeckiego, odebrała 30 zestawów komputerowych od przedstawicieli Fundacji PZU. Darowiznę w imieniu Fundacji przekazał Kierownik Zespołu Informatyki Północ, z Biura Wsparcia i Operacji IT PZU S.A. i PZU Życie S.A., Mateusz Łasek.

on 30 kwiecień 2018

X Spotkania z Edukacją już za nami. Teraz nadszedł czas, by absolwenci szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych rozważyli, jaką drogę kształcenia wybrać, by zapewnić sobie zawód zgodny z własnymi aspiracjami- odpowiadający także zapotrzebowaniu lokalnego rynku pracy. Wszyscy spośród uczniów i gimnazjalistów, którzy odwiedzili halę sportową Centrum Kształcenia praktycznego 25 kwietnia, mogli odpowiedzieć sobie choćby częściowo na nurtujące pytania o własną przyszłość.

Degustacje lokalnych produktów i różnorodnych gatunków miodów, a także sadzonki drzew, krzewów oraz roślin- to główne atrakcje pierwszej edycji Wiosennej Wystawy Ogrodniczo- Pszczelarskiej, organizowanej w ostatni weekend, 28 i 29 kwietnia przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Wystawa odbywać się będzie pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Starosty Stargardzkiego , Prezydenta Stargardu i Wójta Gminy Stargard.
Odwiedzających czeka m.in. prezentacja architektury ogrodowej i metod pielęgnacji przydomowych roślin. Uznani fachowcy w tej branży pokażą różnorodne techniki prawidłowego cięcia, oraz formowania k...

on 26 kwiecień 2018

Ci, którzy mają talent dostrzegania zarówno szczegółów, jak i pejzaży w skali makro, na które składa się wszystko, co można ująć w kategoriach piękna, mogą wziąć udział w konkursie fotograficznym, ogłoszonym przez Powiat Stargardzki . Tegoroczny konkurs organizowany jest pod hasłem: „Przyroda Powiatu Stargardzkiego”, a ogłoszony został w ramach projektu ,,Bobrowa Polana IV – podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu stargardzkiego”. Zadanie dla jego uczestników jest proste: należy wykonać zdjęcie o tematyce przyrodniczej, ukazujące naturalne piękno Powiatu Stargardzki...

Za nami 41. edycja Powiatowych Eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Rozegrano je 24 kwietnia 2018 r. na boisku Zespołu Szkół Nr. 1 w Stargardzie. Eliminacje do turnieju zorganizowano staraniem Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Komendy Powiatowej Policji.
Do udziału zgłosiło się łącznie 77 uczestników- uczniów szkół podstawowych i placówek gimnazjalnych z gmin powiatu. Rywalizację podzielono na część teoretyczną (należało w jej ramach wypełnić na czas test wiedzy o przepisach ruchu drogowego)- i...

Oferta edukacyjna szkół ponadpodstawowych na rok 2018/ 19 oraz promocja szkolnictwa zawodowego, to główne punkty X Spotkań z Edukacją, zorganizowanych w hali sportowej Zespołu Szkół Budowlano- Technicznych i Centrum Kształcenia Praktycznego w Stargardzie. Impreza odbywa się dziś przy ul. Pierwszej Brygady, w godzinach od 9.30. do 13.00. Honorowy patronat objęli: Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Starosta Stargardzki i Prezydent Miasta Stargardu.

 

Nadarza się okazja, by przed wyruszeniem na trasy Wielkiej Majówki sprawdzić swój pojazd- zupełnie bezpłatnie. Przedmiot i spełnienie naszych marzeń, powód do dumy i poczucia prestiżu, możemy oddać w ręce fachowców Zespołu Szkół Nr 5. Darmowy przegląd aut o dopuszczalnej masie do 3,5 tony szkoła organizuje w najbliższy czwartek, 26 kwietnia, w budynku warsztatów szkolnych przy ul. J. Śniadeckiego 4- 5 w Stargardzie na Osiedlu Lotnisko.

Jeszcze do niedawna  nie traktowano go całkiem poważnie. Stanowił formę niewyszukanej rozrywki, której unikały „literackie salony”. Przyznawanie się do jego lektury nie bywało w dobrym tonie. Z biegiem lat sytuacja zmieniła się diametralnie, sam zaś komiks dojrzał- trafiając także do grona dzieł z górnej półki. O fenomenie komiksu rozmawiano w siedzibie stargardzkiego Starostwa, podczas konferencji pod hasłem: „Komiks w edukacji humanistycznej”, zorganizowanej staraniem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli....

Już we wtorek, 24 kwietnia boisko Zespołu Szkół Nr 1 w Stargardzie będzie miejscem 41. edycji Powiatowych Eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Eliminacje do turnieju, które cieszą się dużą popularnością wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, organizuje Powiatowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego we współpracy z Komendą Powiatową Policji. Dodatkową atrakcją dla uczestników będzie możliwość przetestowania możliwości mobilnego miasteczka, którego zakup staraniem władz Powiatu Stargardzkiego sfinansowano dzięki wsparciu ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i G...

Nieczęsto się zdarza, by po przekroczeniu progu budynku urzędu znaleźć się w innym wymiarze. Taka okazja będzie natomiast już w najbliższą środę, 25 kwietnia w stargardzkim Starostwie Powiatowym. Tego dnia kwadrans przed południem, swoje wirtualne przestrzenie w graficznej formie pokaże Adam Siekierzyński- utalentowany grafik komputerowy, który z pasją oprowadzi widzów po różnorodnych wymiarach własnej rzeczywistości.

To już dziś, 21 kwietnia- czas wiosennego zrównania dnia z nocą. Z tej okazji świętujemy Dzień Ziemi. Razem ze Starostą Stargardzkim, Iwoną Wiśniewską zapraszamy do udziału w sobotnim festynie na Bobrowej Polanie. Zaczynamy od 11 do 15. Wszystkich amatorów aktywnego wypoczynku czekają imprezy o tematyce proekologicznej. Atrakcje „Fun Parku” czy Stolik Małego Ekologa to tylko kilka z propozycji, jakie przygotowaliśmy w sobotnie przedpołudnie. Będą również gry i zabawy- a wśród nich zajęcia dla szczególnie akt...

on 20 kwiecień 2018

Kwiecień w kalendarzu wojskowym poświęcony jest wojskom inżynieryjnym. To okazja, by przypomnieć ich znaczenie oraz gotowość do służby- także w czasie pokoju. Żołnierze 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów świętowali przypadający właśnie w tym miesiącu Dzień Sapera. Były więc podniosłe chwile zadumy nad historią i tradycją batalionu stacjonującego w Stargardzie, ale też spotkań z mieszkańcami na apelowym placu koszar przy ul. 11 Listopada.

Dofinansowanie zakupu mobilnego miasteczka ruchu drogowego przyznał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska władzom Powiatu Stargardzkiego. Umowę w tej sprawie podpisali z przedstawicielami Funduszu: Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska oraz Irena Agata Łucka, Członek Zarządu Powiatu. Na mobilne miasteczko składa się zestaw mat antypoślizgowych stanowiących pasy ruchu, które układać można w dowolnych konfiguracjach tworząc ulice, ronda czy zatoki parkingowe. Do dyspozycji będzie również komplet znaków drogowych i sy...

on 18 kwiecień 2018

Staraniem władz Powiatu Stargardzkiego Baza Edukacji Ekologicznej „Bobrowa Polana” otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowę dotacji podpisali dziś, 18 kwietnia 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim: Starosta Stargardzki, Iwona Wiśniewska oraz Członek Zarządu Powiatu Irena Agata Łucka. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej reprezentowali: Prezes Zarządu Radosław Grzegorczyk i wiceprezes Paweł Mirecki.
W ramach zawartej umowy, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska dofinansowane będą działania edukacyjne, które przyjm...

Choroba Afrykańskiego Pomoru Świń dotyka hodowle szczególnie na obszarach naszego kraju, sąsiadujących ze wschodnią granicą. Zagrożenie chorobą, roznoszoną głównie przez dziki, występuje w północno- wschodnich regionach Polski. Odnotowano jednak przypadki ASF także w województwie mazowieckim. Na Pomorzu Zachodnim zagrożenia póki co nie ma. Sygnałem świadczącym jednak o możliwości rozprzestrzeniania się choroby, są pierwsze przypadki stwierdzone na Mazowszu. Stąd decyzją Głównego Lekarza Weterynarii, stan podwyższonej gotowości obowiązuje w całym kraju. Obostrzenia dotyczą więc wszystkic...

 

Już w najbliższą sobotę, 21 kwietnia czeka nas wiosenny piknik na Bobrowej Polanie. Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska zaprasza wszystkich amatorów aktywnego wypoczynku do udziału w imprezach tegorocznego Dnia Ziemi. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dostępnych dla wszystkich, którzy zechcą odwiedzić w sobotnie przedpołudnie Bobrową Polanę na skraju lasu nieopodal końcowego odcinka ulicy Reymonta w Stargardzie.
Imprezy ustanowionego przez ONZ Dnia Ziemi rozpoczną się na Bobrowej Polanie w sobotę...

W 78. rocznicę mordu przez NKWD na polskich oficerach w lesie katyńskim, władze Powiatu Stargardzkiego oddały hołd tragicznie zmarłym bohaterom. Uroczystości odbywały się 13 kwietnia - w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto zostało ustanowione przez Sejm 14 listopada 2007 roku.
Zarząd Powiatu ze Starostą Iwoną Wiśniewską na czele, uczestniczył w stargardzkim kościele pw. św. Ducha we mszy św., podczas której modlono się za tragicznie zmarłych oraz w intencji Ojczyzny. W uroczystościach uczestniczyli mieszkańcy miasta i powiatu, przedstawiciele org...

  

Finał Eliminacji Okręgowych 45. edycji Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości wyłonił laureatów, spośród reprezentacji szkół Pomorza Zachodniego. Rolę gospodarza pełnił Zespół Szkół Nr 5 im. Tadeusza Tańskiego w Stargardzie, podejmując gości w miniony czwartek, 12 kwietnia. To prestiżowe przedsięwzięcie, organizowane przez Polski Związek Stowarzyszenia...

  

Czterech przyszłych absolwentów czwartej klasy technikum mechanicznego Zespołu Szkół Nr. 1 w Stargardzie, otrzymało certyfikaty obsługi obrabiarek numerycznych Hass. Uczniowie w ostatnim półroczu kształcenia zawodowego uczestniczyli w dodatkowym, ponadprogramowym szkoleniu, prowadzonym przez certyfikowanego instruktora CNC Haas, pana Miłosza Puchniarskiego. Uroczyste wręczenie uprawnień stanowiło główny punkt „Warsztatów Technologicznych” w Centrum K...

W akcji „Młoda krew ratuje życie”, którą prowadzi PCK, uczestniczyli aktywnie uczniowie  I LO oraz Zespołu Szkół Nr. 5. To wciąż bezcenny i niezastąpiony lek, potrzebny w każdych ilościach. Tym bardziej cieszy, że zdają sobie z tego sprawę młodzi ludzie, biorąc udział w XV edycji, nad którą ma patronat Starosta Stargardzki. Niejednokrotnie przy podejmowaniu decyzji o oddaniu krwi, potrzebne było przełamanie własnych barier i lęków. Przeważał jednak argument, że warto dzielić się z innymi cz...

on 12 kwiecień 2018

Cyfrowy system obsługi klientów wyeliminuje długotrwałe oczekiwanie przed Wydziałem Komunikacji Starostwa Powiatowego w Stargardzie, usprawniając proces rejestracji aut. Powiat jest w trakcie wyboru firmy, która zapewni sprzęt i  oprogramowanie. Kolejki mieszkańców przed Wydziałem Komunikacji to duży problem, wielokrotnie opisywany także w lokalnych mediach. Zarząd Powiatu zdecydował o wprowadzeniu nowych rozwiązań, które rozładują tłok na parterze budynku Starostwa.

on 11 kwiecień 2018

Atmosfera zadumy i refleksji towarzyszyła mieszkańcom Stargardu i Powiatu Stargardzkiego, podczas obchodów ósmej rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. W intencji 96 ofiar tragicznego lotu  modlono się w kościele pw. św. Jana, gdzie we mszy św. razem z mieszkańcami uczestniczyły władze Miasta i Powiatu, przedstawiciele stowarzyszeń patriotycznych, związków zawodowych oraz księża stargardzkich parafii.

Zawodnicy Klubu WMLKS Pomorze  mają powody do dumy. Powrócili z XVI edycji Europejskiego Biegu na 10 km, który zorganizowano w miniony weekend w Gnieźnie, uzyskując doskonałe wyniki. Impreza zgromadziła blisko 1750 biegaczy m.in. z  Białorusi, Ukrainy, Kenii oraz Niemiec i Polski. 

Spotkanie poświęcone programowi Społecznik zaplanowano na wtorek, 17.04.2018 r.  w Stargardzkim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Centrum mieści się w gościnnych wnętrzach Domu Kultury Kolejarza przy ul. Szczecińskiej 17. Do udziału w spotkaniu, które ma charakter informacyjny zachęca Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego koordynujący program, adresowany do stowarzyszeń, społeczników i lokalnych  organizacji pożytku publicznego. Początek spotkania o 16.

 

W ósmą rocznicę Katastrofy, która naznaczyła głęboką raną historię współczesnej Polski, mieszkańcy Stargardu i Powiatu Stargardzkiego będą mieli okazję złożenia hołdu tragicznie zmarłym uczestnikom polskiej delegacji- na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego Małżonką oraz Ryszardem Kaczorowskim, Prezydentem RP na Uchodźstwie.

    

W nagłych sytuacjach, gdy poszkodowany człowiek potrzebuje szybkiej interwencji, która decyduje o jego zdrowiu i życiu, potrzeba szybkiej reakcji. Bywa z tym problem, zwłaszcza kiedy służby ratownicze są jeszcze w drodze, natomiast świadkowie nie do końca wiedzą, co mają zrobić. Brak podstawowych nawyków przy udzielaniu na miejscu pierwszej pomocy przynosi niejednokrotnie dramatyczne konsekwencje.

Test sprawności systemu alarmowego zostanie przeprowadzony we wtorek, 10 kwietnia. Odezwą się wtedy syreny zainstalowane w budynkach użyteczności publicznej miasta i gmin Powiatu Stargardzkiego. Próbny alarm potrwa około minuty. Zarządzenie w tej sprawie wydał Wojewoda Zachodniopomorski.

Gruntownej przebudowie drogi 1704Z na odcinku: węzeł „Stargard Zachód”- Lipnik poświęcono w całości spotkanie z dziennikarzami w siedzibie Starostwa Powiatowego. Obecni w piątkowe przedpołudnie: Waldemar Gil, Wicestarosta  Stargardzki, Ryszard Hadryś, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych oraz Piotr Krysztofiak, kierownik budowy firmy Strabag, przekazali szczegółowe informacje na temat przebiegu inwestycji oraz stopnia zaawansowania prac rozpoczętych 27 marca 2018 r., po formalnym przekazaniu budowy.

5 kwietnia w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie odbyła się IV edycja konkursu „Książka, która mnie zafascynowała…”. W zmaganiach wzięli udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze Stargardu, Choszczna, Marianowa, Starej Dąbrowy i Węgorzyna.