W dniu 18 lutego br., w holu Starostwa Powiatowego w Stargardzie Szczecińskim odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej i podsumowanie VIII edycji Konkursu na Komiks organizowanego przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Stargardzie Szczecińskim – pod honorowym patronatem Starosty Stargardzkiego.

Przez najbliższy miesiąc w holu stargardzkiego starostwa będzie można oglądać prace wykonane przez dzieci i młodzież w ramach Powiatowego Konkursu na Komiks „Mój ulubiony bohater literacki epoki XX–lecia międzywojennego”. W  konkursie wzięło udział 43 uczestników indywidualnych ze szkół miasta i powiatu stargardzkiego, siedem zespołów z Gimnazjum nr 3 oraz jeden zespół z II LO w Stargardzie Szczecińskim. Na konkurs wpłynęło 51 prac, uczestniczyło 68 uczniów.

Najwyższy poziom zaprezentowali uczniowie gimnazjów, którzy w swoich różnorodnych pracach posłużyli się nie tylko klasycznymi środkami wyrazu artystycznego, ale również wykorzystali środki medialne. W kreowaniu ulubionego bohatera literackiego z powodzeniem stosowali fotomontaż, kolaż, fotografię, tworząc w ten sposób ciekawe fotokomiksy. Powstały więc interesujące prace z zastosowaniem najnowocześniejszych środków artystycznych. Po wnikliwej ocenie nadesłanych komiksów, Jury w składzie: Przewodniczący Ryszard Baloń, Członkowie: Michał Słomka, Zofia Kmieciak, Mirosław Opęchowski i Irena Zalewska postanowiło przyznać:

W kategorii szkół podstawowych:
I nagrodę
Katarzynie Małeckiej (Szkoła Podstawowa nr 5 w Stargardzie Szczecińskim,  kl. IV) za komiks „Kubuś Puchatek” Alana Aleksandra Milne'a.
II nagrodę
Laurze Kaczmarek (Szkoła Podstawowa w Strachocinie,  kl. VI)  za komiks „Kubuś Puchatek” Alana Aleksandra Milne'a.
III nagrodę
Katarzynie Przeworskiej (Szkoła Podstawowa nr 1 w Stargardzie  Szczecińskim, kl. VI) za komiks „Kubuś Puchatek” Alana Aleksandra Milne'a,
Kacprowi Dudorewiczowi  (Szkoła Podstawowa nr 5 w Stargardzie Szczecińskim,  kl. IV) za komiks „Zimowe przygody Kubusia Puchatka” Alana Aleksandra Milne'a.
Wyróżnienie:
Martynie Badziąg  (Szkoła Podstawowa nr 1 w Stargardzie  Szczecińskim, kl. VI) za komiks „Niezwykła przygoda Kubusia Puchatka” Alana Aleksandra Milne'a

W kategorii szkół gimnazjalnych:
I nagrodę
Dominice Borowskiej  (Gimnazjum nr 1 w Stargardzie  Szczecińskim, klasa II) za komiks „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza,
Aleksandrze Kaczyńskiej (Gimnazjum nr 3 w Stargardzie  Szczecińskim, klasa III) za komiks „Hobbit: Przyczajony Elf, ukryty Smok” na podstawie „Hobbita” J.R.R Tolkiena.
II nagrodę
Aleksandrze Solarek, Weronice Piekoszewskiej, Kacprowi  Jurczakowi i Rafałowi  Chiczewskiemu (Gimnazjum nr 3 w Stargardzie  Szczecińskim, klasa III) za komiks „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego,
Nikoli Gibce, Malwinie Kubiak, Martynie Kujawce, Kindze Wilk (Gimnazjum nr 3 w Stargardzie  Szczecińskim, klasa III) za komiks  „Legenda Hobbita. Hobbit tu i tam” na podstawie „Hobbita” J.R.R Tolkiena.
III nagrodę
Jakubowi Kaczmarkowi (Gimnazjum Gminy Stargard, klasa II ) za komiks  „Hobbit” J.R.R Tolkiena.
Weronice Szulskiej, Emilii Izak i Annie Cwyl  (Gimnazjum nr 3 w Stargardzie  Szczecińskim, klasa III)  za komiks „Kubuś Puchatek” Alana Aleksandra Milne'a.
Wyróżnienia:
Aleksandrze Mancewicz (Gimnazjum nr 3 w Stargardzie  Szczecińskim, klasa III)  za komiks „Kubuś Puchatek” Alana Aleksandra Milne'a, Janowi Piecychnie i Wiktorowi Taraszkiewiczowi (Gimnazjum nr 3 w Stargardzie  Szczecińskim, klasa III)  za komiks „Szatan z III B”  na podstawie „Szatana z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego, Weronice Skowrońskiej, Kacprowi Trzeciakowi, Oskarowi Jelonkowi i Jakubowi Kropińskiemu (Gimnazjum nr 3 w Stargardzie  Szczecińskim, klasa III)  za komiks „Jak Maciuś został królem?” na podstawie „Króla Maciusia Pierwszego” Janusza Korczaka.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych Jury nie przyznało I, II i III nagrody, tylko dwa wyróżnienia:

• Joannie Wojtyrze (Zespół Szkół nr 1 w Stargardzie  Szczecińskim, klasa II) za komiks „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R Tolkiena.
  • Justynie Jarzębińskiej i Weronice Panasiuk (II LO w Stargardzie  Szczecińskim, klasa II) za komiks „Plastusiowy piórnik” na podstawie  utworu „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej.

Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, PODN oraz Niepubliczny Ośrodek Zdrowia w Kobylance otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. W organizacji wystawy pokonkursowej i podsumowania konkursu pomagali uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Stargardzie Szczecińskim. Podsumowanie konkursu było okazją do wymiany wiedzy literackiej i doświadczeń plastycznych między uczniami i nauczycielami z różnych szkół.

Tekst: IRENA ZALEWSKA - Koordynator Konkursu

Fot. Tadeusz Surma