Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /powiatj341/rok2014/marzec2015/19kd.

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: /rok2014/marzec2015/19kd

KaziukiTo jedno z najbarwniejszych i najbardziej radosnych wydarzeń w naszym regionie. Kaziuki Wileńskie tradycyjnie przyciągnęły tłumy mieszkańców. Impreza trwała cały weekend – 14 i 15 marca.

Kaziuki to jarmark odpustowy w Wilnie mający kilkusetletnią tradycję. Klimat litewskiej kultury co roku na początku marca mogą poczuć również mieszkańcy powiatu stargardzkiego. Imprezę organizuje Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Dom Kultury Kolejarza w Stargardzie Szczecińskim.

Pierwszego dnia odbył się kiermasz w DKK, podczas którego sprzedawano tradycyjne wileńskie produkty jak chleb czy pierniki. Nie zabrakło też ozdób wielkanocnych – oczywiście wykonywanych ręcznie. Kiermasz urozmaiciły występy artystyczne, wystawa obrazów grupy „Malachit”, loteria fantowa oraz konkursy. Można było również skorzystać ze stoiska, gdzie mierzono cukier oraz ciśnienie.

Przybyłych gości przywitali: przewodnicząca PZERiI Wanda Wysocka oraz dyrektor DKK Stanisław Bartniczak. W otwarciu Kaziuków Wileńskich wzięli udział stargardzcy parlamentarzyści, radni oraz władze samorządowe, w tym z ramienia Powiatu: Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski oraz Członek Zarządu Powiatu Irena Agata Łucka. W DKK odbyła się Biesiada Wileńska. Na scenie wystąpiły zespoły ludowe z Wilna oraz powiatu stargardzkiego.

Drugą część imprezy zorganizowano nazajutrz w Stargardzkim Centrum Kultury. Tam również odbył się kiermasz, ale najważniejszym punktem programu był koncert galowy. Ludowe zespoły oczarowały widzów feerią barw i radosną muzyką. Ostatniego dnia imprezy podziękowano wszystkim artystom. Wicestarosta Iwona Wiśniewska wręczyła prezent dla zespołu „Perła”. Były to stroje ludowe ufundowane przez Powiat Stargardzki.

{gallery}rok2014/marzec2015/19kd{/gallery}

Fot. Tadeusz Surma