Głównej zawartości

bg110 kwietnia po raz drugi w I Liceum Ogólnokształcącym w Stargardzie odbędzie się Festiwal Nauki i Sztuki. To projekt realizowany przez szkołę przy współpracy z instytucjami oraz wyższymi uczelniami szczecińskimi  i stargardzkimi.

Podobnie jak w ubiegłym roku I LO będzie gościć w swoich murach przedstawicieli:
•Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego,
•Wydziału Biotechnologii  i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego,
•Wyższej Szkoły Humanistycznej, Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu,
•Instytutu Pamięci Narodowej,
•Obserwatorium Astronomicznego im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Po raz pierwszy w Festiwalu wezmą udział przedstawiciele:
•Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie,
•Studenckiego Koła Archeologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego,
•Studenckiego Stowarzyszenia Młodych Diagnostyków PUM,
Ponadto, swoimi wspomnieniami o II Wojnie Światowej z uczestnikami Festiwalu podzieli się Feliks Sikora.

Festiwal to  możliwość kontaktu z wiedzą wykraczającą poza program szkoły. To niezwykle ciekawe  warsztaty i wykłady prowadzone przez nauczycieli akademickich.

Do udziału  w tym  przedsięwzięciu  zapraszani są również uczniowie szkół gimnazjalnych. Grupy festiwalowe (w tym roku będzie ich 15) składają się w połowie z uczniów I LO  i  zaproszonych gimnazjalistów.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się o godz. 9.00. Po uroczystym otwarciu uczestnicy wezmą udział w zajęciach według planu swojej grupy. Zajęcia zakończą się o godz. 12.45, a o godz. 13.00 wszyscy uczestnicy wezmą udział w podsumowaniu Festiwalu , które zostanie połączone z podsumowaniem konkursów dla gimnazjalistów.

Podczas Festiwalu odbędzie się również Koncert Młodych Talentów. W dwóch salach lekcyjnych będzie można podziwiać prace fotograficzne i plastyczne nauczycieli i uczniów I LO.

Program Festiwalu jest bardzo ciekawy. Uczestnicy wezmą udział w wielu wykładach i warsztatach.  Przygotowano dla nich następujące propozycje:
- ”Stan zdrowia, choroby, zwyrodnienia oraz patologie oczami antropologa”, zajęcia prowadzi: Maciej Burdziej, pracownik Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie
- ”Świat pszczół (pszczoły , produkty pszczele, wyrób świec)” zajęcia prowadzą: dr hab. Anita Kołodziej-Skalska i dr inż. Małgorzata Szewczyk, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt.
- ”Archeolog w mieście”, zajęcia prowadzi: dr Marcin  Majewski, Katedra Archeologii, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Szczeciński, Dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.
- Ekspozycja rekonstrukcji archeologicznych , zabytków i narzędzia archeologiczne -ekspozycja przygotowana przez Studenckie Koło Archeologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego.
- ”Rekonstrukcja zabytków archeologicznych z wykorzystaniem grafiki 3D” ,zajęcia prowadzi: Studenckie Koło Archeologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego
- ”Archeologia Pomorza Zachodniego”  próba przybliżenia dziejów naszego regionu i archeologicznych dokonań na jego obszarze,  zajęcia prowadzi: Studenckie Koło Archeologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego.
- ”Reaktory jądrowe przyszłości i likwidacja odpadów radioaktywnych”, wykład dr Tomasza Denkiewicza, Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego.
- ”Probabilistyczne rozmaitości”, wykład dr Andrzeja Wiśniewskiego, Prodziekana ds. Studenckich, Wydział  Matematyczno - Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego.
- ”Na zakupy z etyką”, zajęcia prowadzi:: dr Renata Nowak-Lewandowska, Dziekan Wydziału  Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Humanistycznej.
- ”Krew darem życia”,  warsztaty prowadzi: dr inż. Alicja Dratwa-Chałupnik, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt.
- ”McLuhan, skąd się wzięła globalna wioska”, zajęcia prowadzi: dr Kalina Kukiełko-Rogozińska, Prorektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP.
- ”Ja to przeżyłem” wspomnienia Sybiraka, Feliksa Sikory.
- ”DNA-cząsteczka życia” ,zajęcia prowadzi: dr hab. Ina Kowalewska-Łuczak, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt.
- "Matematyczne Origami”, warsztaty prowadzone przez Magdalenę Skupin, nauczycielkę matematyki, I LO w Stargardzie.
- ”Propaganda aliantów Zachodnich, państw osi i sowiecka w czasie II Wojny Światowej na przykładzie plakatu”, zajęcia prowadzi: Paweł Miedziński, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.
- ”iBoss - gra symulacyjna” zajęcia poprowadzą: dr Justyna Osuch - Dyrektor Centrum Rozwoju Biznesu ZPSB Ewelina Świergiel - Dziekan Wydziału Przedsiębiorczości ZPSB w Stargardzie Szczecińskim, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu.
 - "Podróż ku krańcom Wszechświata w przenośnym planetarium ASTROLAB".
zajęcia prowadzą dr Halina Prętka- Ziomek z Obserwatorium Astronomicznego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i mgr inż. Witold Prętki z Mobilnego Planetarium  ASTROLAB.
-  swoje stoisko zaprezentuje Studenckie Stowarzyszenie Młodych Diagnostów PUM: Sandra Wrońska i Magdalena  Urban