Konferencja cukrzycaKonferencja w Starostwie Powiatowym pn. „Dziecko z cukrzycą w przedszkolu i w szkole” cieszyła się dużym zainteresowaniem, co tylko potwierdziło konieczność organizowania spotkań tego typu. Tym razem konferencję skierowano przede wszystkim do nauczycieli i wychowawców, którzy mogą mieć styczność z dziećmi chorymi na cukrzycę.

11 kwietnia największa sala w urzędzie wypełniła się po brzegi.  Przybyłych uczestników przywitał Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski. Konferencja rozpoczęła się wykładem specjalisty pediatrii Katarzyny Marcinkiewicz pt. „Cukrzyca – epidemiologia i sposoby leczenia”. Następnie specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego Beata Lemisz-Landowska opowiedziała o pompach insulinowych jako nowoczesnym sposobie opanowywania cukrzycy typu I. O tym, czy łatwo rozpoznać hipoglikemię i jak jej skutecznie zapobiegać, mówiła specjalista diabetologii Dorota Cylka. Niezwykle interesujący wykład pt. „Lokomotywa na stacji Cukrzyca” wygłosiła Magdalena Wnęk – Dyrektor Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego „Wesoła Lokomotywa”. Na przykładzie placówki opowiedziała o tym, jak wygląda praca z dzieckiem chorym na cukrzycę. O psychologicznych aspektach funkcjonowania dziecka diabetyka mówiła natomiast psycholog i Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Urszula Lewtak, a o samokontroli – Jakub Tymul.

W konferencji wzięli udział nauczyciele, wychowawcy  w przedszkolach i szkołach, a także placówkach opiekuńczo-wychowawczych i pielęgniarki szkolne. Uczestniczyli w niej również: Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski, Wicestarosta Iwona Wiśniewska, Członek Zarządu Powiatu Adam Chrałowicz oraz Przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych w Radzie Powiatu Józef Stachowiak.

Na koniec uczestnicy spotkania otrzymali certyfikaty.

Fot. Starostwo Powiatowe, Tadeusz Surma, Krzysztof Lizut