Akcja poboru krwi zs 1Zakończyła się akcja „Młoda Krew Ratuje Życie” w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu stargardzkiego w obecnym roku szkolnym. Patronował jej Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski.

W roku szkolnym 2014/2015, w szkołach odbyło się 12  akcji poboru krwi. I tak, m.in. w Zespole Szkół nr 1 dnia 13 stycznia młodzież oddała – 16650 ml krwi i 17 września – 16200 ml, w  I Liceum Ogólnokształcącym 17 marca – 12150 ml i 4 listopada – 19800 ml, w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych 6 lutego – 8350 ml, w II Liceum Ogólnokształcącym 12 lutego – 13950 ml, w Zespole Szkół nr 5 dnia 20 lutego – 13050 ml, w Zespole Szkół nr 2 dnia 12 marca – 14400 ml. Ostatnia akcja w tym roku szkolnym odbyła się 15 kwietnia w Zespole Szkół nr 1. Wzięło w niej udział 20 uczniów, do których w tym dniu dołączyli członkowie Wojskowego Klubu HDK PCK  2. Stargardzkiego Batalionu Saperów z Prezesem plut. Jackiem Łagiewką na czele. Łącznie pozyskano 11700 ml krwi.

Młodzież w tym dniu odwiedzili: Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski, Wicestarosta Iwona Wiśniewska, Członek Zarządu Powiatu Adam Chrałowicz, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Starostwie Powiatowym Małgorzata Złotek oraz Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Stargardzie Marek Stankiewicz.

Poboru dokonała Stacja Terenowa WCKiK ze Szczecina pod kierownictwem dr Joanny Wysockiej-Milkiewicz. Sprawne przeprowadzenie akcji w szkołach było możliwe dzięki dobrej współpracy z dyrektorami: Andrzejem Albrewczyńskim, Andrzejem Kałużą, Zbigniewem Jurkiewiczem, Zbigniewem Heringiem, Tomaszem Korytkowskim i Marcinem Przepiórą oraz nauczycielami w osobach: Agnieszka Woźniak, Agnieszka  Świerczyńska, Ilona Nebratenko, Agnieszka Dyczko, Wiesława Kaszuba, Marzena Sztuba.

Promocje Honorowego Krwiodawstwa oraz akcje poboru organizowała Rejonowa Rada HDK PCK: Kazimiera Niciejewska, Andrzej Łoń, Renata i Marian Wojtakajtisowie, Stanisław Maciejewski, Jacek Łagiewka, pod przewodnictwem Jerzego Bochenka

Tekst: Rejonowa Rada HDK PCK
Fot. Tadeusz Surma