Głównej zawartości

Ich zawód nie należy do najlżejszych, wymaga profesjonalizmu, ale także empatii i wyrozumiałości. Pielęgniarki i położne obchodzą w maju swoje święto. Z tej okazji, z przedstawicielkami tego zawodu spotkał się Zarząd Powiatu Stargardzkiego.

W obchodach z okazji Dnia Położnej i Pielęgniarki zorganizowanych w Starostwie Powiatowym w Stargardzie Szczecińskim wzięły udział położne, pielęgniarki oddziałowe SP WZOZ, a także panie pracujące w Domu Pomocy Społecznej w Dolicach, Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, z Zespołu Pielęgniarek Epidemiologicznych oraz pielęgniarki i położne odpowiedzialne za zarządzanie zespołami poradni specjalistycznych. Z paniami spotkał się Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski, Wicestarosta Iwona Wiśniewska, Członek Zarządu Powiatu Adam Chrałowicz oraz Dyrektor SP WZOZ Anna Skierkowska.

Starosta podziękował pielęgniarkom i położnym za ich ciężką pracę, której zawsze towarzyszy serdeczność. „Uśmiech pacjenta jest niewątpliwie największą nagrodą” – przyznał. Zarząd Powiatu wręczył paniom kwiaty oraz zegarki. Zaproszone do starostwa panie miały okazję porozmawiać przy słodkim poczęstunku, a także obejrzeć przygotowany specjalnie na tę okazję występ artystyczny w wykonaniu dzieci z Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych.

Dzień Położnej przypada 8 maja. To jednocześnie rocznica urodzin wielkiej postaci polskiego położnictwa Stanisławy Leszczyńskiej, która uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz II – Birkenau (jako więzień nr 41335) pełniła funkcję położnej. 12 maja natomiast został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Pielęgniarki. Tego dnia bowiem we Florencji urodziła się najsłynniejsza na świecie pielęgniarka – Florence Nightingale, uważana za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa.


Fot. Tadeusz Surma