Głównej zawartości

27 maja o godz. 13.00 w holu Starostwa Powiatowego otwarta zostanie kolejna wystawa. Tym razem podążymy „Śladami Aniołów” ukazanymi na obrazach malarki Juliany Hellmundt. Środowy wernisaż będzie wyjątkowy, bowiem weźmie w nim udział gość honorowy – inicjator i wieloletni kurator wystaw w starostwie Jerzy Wąsiewicz.

Juliana Hellmundt z pochodzenia jest Bułgarką, a obecnie mieszka w Niemczech. Tematem przewodnim wystawy są anioły. Sama malarka zaznacza jednak, że poprzez swoje prace nie chce odpowiadać na pytanie, czy anioły istnieją naprawdę. Pozostawia ten temat niedopowiedziany, otwarty. Pani Juliana przez wiele lat malowała ikony, które wymagały od niej ścisłego trzymania się reguł. Malarstwo, które zaprezentowane zostanie w starostwie, autorka nazywa otwartym, gdyż w przeciwieństwie do ikonografii daje więcej wolności artystycznej. Niemniej jednak, w pracach Pani Juliany wciąż można dostrzec wpływ ikon. „Jest wiele kierunków malowania, ale Anioły są zawsze takie same” – mówi autorka.

Inicjatorką wystawy „Śladami Aniołów” w starostwie jest znana stargardzka artystka Bernadeta Wdzięczna. Obrazy będzie można podziwiać w holu starostwa przez miesiąc.