Głównej zawartości

29 maja przemarszem pokoleniowym spod siedziby Starostwa Powiatowego na Rynek Staromiejski rozpoczęły się obchody finału XI Powiatowego Miesiąca Walki z Rakiem i Promocji Zdrowia. Od wielu lat działania związane z tym przedsięwzięciem trwają znacznie dłużej niż siedem dni, dlatego w tym roku zmianie uległa nazwa inicjatywy z „Tygodnia” na „Miesiąc”.

Dla mieszkańców poszczególnych gmin przygotowano prelekcje i warsztaty związane z profilaktyką chorób. Społeczność miała możliwość wzięcia udziału w różnorodnych turniejach i imprezach sportowych. Zdrowie promowane było wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Jednocześnie mieszkańcy mogli korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Do każdej z gmin zawitał mammobus. Podsumowanie tegorocznego przedsięwzięcia na Rynku Staromiejskim, gdzie mieszkańcy powiatu odwiedzali stoiska profilaktyczne i promocji zdrowia. Panie w wieku 45-49 lat oraz po 70. roku życia miały możliwość wykonania badania mammograficznego. W ramach kontynuacji akcji „Powiat na bombie witaminowej”, częstowano jabłkami z naszych polskich sadów.

Gmina Ińsko otrzymała wyróżnienie Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii za największą liczbę wykonanych badań mammograficznych. Rozstrzygnięto również konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych na najlepszą prezentację multimedialną na temat „Promocji zdrowego stylu życia”. Ciekawi tematu wysłuchali wykładu prof. Jana Lubińskiego spec. patomorfologii i onkologii klinicznej pt. „Odkrycie nowego genu RECQL i znaczenie tego odkrycia w profilaktyce i leczeniu raka piersi”. 

Podczas finału „Miesiąca” wystąpił wokalista swingowy Piotr Zemła, a kulminacyjnym punktem było wypuszczenie do nieba balonów na znak solidarności ze wszystkimi, którzy zmagają  się z chorobami nowotworowymi.


Fot. Tadeusz Surma