Im starsze, tym lepsze – ta zasada doskonale sprawdza się w przypadku samochodów, ale tylko wtedy, gdy właściciele dbają o ich utrzymanie i renowacje.  I właśnie takie motoryzacyjne perełki – zabytkowe, ale zachowane w doskonałym stanie, można było podziwiać podczas VIII Miedwiańskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych pod patronatem Starosty Stargardzkiego.

Choć pogoda nie była zbyt łaskawa, mieszkańcy jak zwykle dopisali i z wielkim zainteresowaniem oglądali pojazdy zaparkowane 30 maja przy ul. Wyszyńskiego w Stargardzie. Zanim jednak oldtimery dotarły na miejsce zlotu, wzięły udział w przejeździe po powiecie. Na starcie już o godzinie 9:00 kierowców witał Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski. Kiedy ok. godz. 16:00 dotarli do centrum miasta, czekały na nich tłumy mieszkańców. Pojazdom dokładnie przyjrzał się starosta, który wraz z pozostałymi członkami jury konkursowego, zdecydował o przyznaniu trzech pucharów w Pokazie Elegancji.

Za najbardziej elegancki i jednocześnie oryginalny pojazd uznano Lanz Bulldog z 1942 roku. Jego właściciel, Marcin Pierzchawka sześć lat poświęcił na renowację, a od trzech bierze udział w rajdach. Na drugim miejscu znalazł się DKW Front Luxus F5-700 z 1936 r., w którym przyjechali Rita i Herald Braunowie. Puchar za zajęcie trzeciego miejsca starosta wręczył natomiast Alicji oraz Piotrowi Kaczmarskim, którzy podczas zlotu zaprezentowali Mercedesa L 319 z 1960 roku. Wybrano także najciekawiej ubranych uczestników zlotu, których nagrodzono pucharami od Prezydenta Miasta.

Organizatorem VIII Miedwiańskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych był Automobilklub Stargardzki.

Fot. Tadeusz Surma