Jednym z elementów służbowego spotkania nowego Prezydenta Policji w Neubrandenburgu  Wilfreda Kapischke z Komendantem Wojewódzkim Policji w Szczecinie - insp. Jarosławem Sawickim był przejazd do Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie Szczecińskim. Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie oraz Komendant Powiatowy Policji w Stargardzie przedstawili niemieckim gościom nowatorskie rozwiązania technologiczne zastosowane w stargardzkim obiekcie.

Szef stargardzkich policjantów - insp. Leszek Ciarkowski - Komendant Powiatowy Policji w Stargardzie Szczecińskim oprowadzał gości  z zachodniej granicy po swojej jednostce. Przedstawiciele niemieckiej Policji ze zdumieniem przyglądali się niejednemu praktycznemu rozwiązaniu i nie wykluczali, że być może część z nich przeniosą do zastosowania w swoich jednostkach. Ponadto: niemieccy i polscy policjanci omówili struktury swoich komend, zapoznali się z zasadami współpracy z prokuraturą i sądem, a także wymienili poglądy na temat generowanych na podległym terenie zdarzeń.

Wczorajsze spotkanie miało na celu, przede wszystkim zapoznanie się oraz omówienie wzajemnej dalszej współpracy. Policjanci z Meklemburgii z uwagi na bliskie sąsiedztwo z województwem zachodniopomorskim często współpracują z policjantami z naszego  garnizonu.  Funkcjonariusze z obu państw  prowadzą zarówno działania prewencyjne, jak również i te w zakresie przestępczości kryminalnej. Ich intensyfikacja wiąże się między innymi z corocznym otwarciem sezonu letniego. Wspólne przedsięwzięcia  mają na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, zarówno polskich, jak i niemieckich turystów.

Tekst i Zdjęcia: KPP w Stargardzie Szczecińskim