Za nami zlot militarny Czerwone Lotnisko. Impreza trwała cały weekend – od 19 do 21 czerwca. Te trzy dni obfitowały w moc atrakcji. Lotnisko Kluczewo opanowały samoloty i wozy bojowe.

Zlot rozpoczął się w piątek, w godzinach popołudniowych. W historyczny klimat doskonale wprowadził Andrzej Bierca z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Prelekcja na temat dziejów lotniska w Kluczewie była jednym z wielu punktów imprezy tego dnia. W piątek odbyły się również m.in. przejażdżki sprzętem militarnym oraz warsztaty modelarskie.

To, na co czekali najwięksi miłośnicy militariów miało miejsce w sobotę – efektowna parada wozów bojowych ulicami Stargardu, a następnie pokaz na ulicy Szczecińskiej. Tam Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski, Prezydent Miasta Sławomir Pajor oraz Zastępca Prezydenta Miasta Ewa Sowa wręczyli puchary dla najciekawiej ubranych uczestników parady oraz właścicieli najlepszych pojazdów. Ponadto, na lotnisku odbywały się bitwy rekonstrukcyjne, dalsze pokazy pojazdów, przejażdżki i warsztaty. Mieszkańcy mogli podziwiać pokazy lotnicze a nawet wziąć udział w lotach widokowych. Z wielu tych atrakcji można było skorzystać również w niedzielę.

Organizatorami Czerwonego Lotniska byli: Artur Słowik, Marek Ławniczak, Andrzej Żychliński oraz Mariusz Ławniczak. Imprezę wsparli: Powiat Stargardzki, Miasto Stargard Szczeciński oraz Stargardzka Organizacja Turystyczna.

Fot. Powiat Stargardzki, Tadeusz Surma