Błękitni Stargard to najstarszy klub na Pomorzu Zachodnim. Największych sportowych emocji dostarcza mieszkańcom już od 70 lat. W sobotę 20 czerwca na stadionie piłkarskim przy ul. Ceglanej odbyły się obchody jubileuszowe. Działacze klubu, piłkarze, ich rodziny i kibice – wszyscy świętowali jubileusz Błękitnych Stargard.

Klub został utworzony 18 maja 1945 roku. Jego założycielem był lekkoatleta, uczestnik Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w Oslo 1946 r. Tadeusz Świniarski. W pierwszych latach istnienia w klubie funkcjonowały różne sekcje, nie tylko piłki nożnej, ale również siatkówki, lekkoatletyki czy pływania. Obecnie Błękitni to klub piłkarski z 15 grupami młodzieżowymi, seniorami występującymi w II lidze centralnej, rezerwami z klasy okręgowej i sekcją kobiecą występującą w I lidze. Rok 2015 był najlepszy w całej historii klubu. Zespół dotarł do półfinału Pucharu Polski, gdzie po emocjonującej walce przegrał po dogrywce z wicemistrzem Polski Lechem Poznań.

Tak wyjątkowy jubileusz nie mógłby odbyć się bez równie wyjątkowych gości. W uroczystości urodzinowej klubu udział wzięli: Wiesław Wraga, wychowanek Błękitnych, były zawodnik Widzewa Łódź oraz Wojciech Kowalczyk ambasador i przyjaciel Błękitnych, były wicemistrz olimpijski, wielokrotny reprezentant Polski. Nie zabrakło też sportowych emocji. Zorganizowano m.in. turniej grup młodzieżowych i turniej oldbojów o Puchar Wiesława Wragi.

Obchody jubileuszowe były okazją do podziękowania i odznaczenia sponsorów, partnerów i przyjaciół Błękitnych. Podziękowania za współpracę i wsparcie z rąk prezesa klubu Zbigniewa Niemca oraz wiceprezesów Jarosław Hajduka i Andrzeja Lemańczyka otrzymali m.in.: Prezydent Miasta Sławomir Pajor, Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski, a także przedstawiciele firm i instytucji z powiatu stargardzkiego. Z okazji jubileuszu starosta wręczył Zbigniewowi Niemcowi list gratulacyjny oraz pamiątkowy puchar.

Po części oficjalnej rozegrano mecze pokazowe, do udziału w których zaproszono byłych zawodników Błękitnych.

Fot. Tadeusz Surma