Głównej zawartości

Wypoczynek nad wodą to jeden z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu latem. Aby był on przyjemny i beztroski, a przede wszystkim bezpieczny, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie przypomina kilka zasad prawidłowego postępowania nad wodą.

Najlepsze do pływania i kąpieli są miejsca odpowiednio zorganizowane i oznakowane kąpieliska strzeżone. Nie wolno się kąpać w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach. Zapoznaj się i przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska, na którym się znajdujesz. Zawsze stosuj się do zaleceń ratowników. Pamiętaj, że dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich. Nie wchodź do wody bezpośrednio po spożytym posiłku. Nie wskakuj gwałtownie do wody rozgrzany dłuższym opalaniem. Nie skacz (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody.
 
W trakcie kąpieli nie krzycz, nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest Ci ona potrzebna. W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna – natychmiast wyjdź z wody. Korzystając z kąpielisk nadmorskich unikaj miejsc niebezpiecznych typu ostrogi, falochrony. Możesz się tam natknąć na gwałtowny spadek dna, wsteczne prądy, powierzchnie śliskie, porośnięte wodorostami lub pokryte ostrymi małżami.

Korzystając z kąpieli pamiętajmy, że woda to żywioł, który każdego roku pochłania kolejne ofiary. Pamiętajmy o podstawowej zasadzie, aby nie łączyć  picia alkoholu z wypoczynkiem nad wodą i kąpielami. To podwyższa ryzyko utonięcia w sytuacji, kiedy w upalny dzień wchodzimy do wody. Wiele osób omija strzeżone kąpieliska i wolny czas spędza w miejscach gdzie nie ma ratowników. Właśnie  w tych miejscach najczęściej dochodzi do utonięć.

Będąc nad wodą, jeziorem, nad morzem, korzystając z pięknej pogody, kąpieli słonecznych uważajmy szczególnie na małe dzieci. Wśród tłumu turystów nie zawsze jesteśmy w stanie wzrokowo upilnować swoją pociechę. Pomocne tu mogą być wszelkiego rodzaju odblaskowe chusty, opaski, które pozwolą nam szybko „namierzyć” dziecko.
 
Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującym prawem rodzice i opiekunowie mają prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.

Przypominamy także  o tym, że wybierając się na plażę zabierajmy ze sobą tylko potrzebne rzeczy. Nie bierzmy drogocennych przedmiotów, a przede wszystkim zbyt dużej gotówki. Podczas opalania lub kąpieli pozostawiajmy cenne przedmioty  pod opieką  najbliższych.

podkom. Łukasz Famulski