Od 20 do 30 lipca br. ukraińskie dzieci wraz z opiekunami odpoczywać będą w Powiecie Stargardzkim – wczoraj grupę 50-cio osobową przywitał Zarząd Powiatu. W miłej atmosferze, przy małym poczęstunku Starosta – Ireneusz Rogowski życzył dzieciom udanej zabawy i niezapomnianych wspomnień. Wypoczynek dzieci zorganizowało Stargardzkie Koło Związku Ukraińców w Polsce, wspólnie z parafią greckokatolicką.

To dzieci żołnierzy, którzy bronili i bronią Ukrainy przed rosyjską agresją w tej niewypowiedzianej wojnie – tłumaczył wystąpienia opiekunek, Roman Zahoroda  - Przewodniczący Koła Związku.

Ukraińscy goście dziękowali - często nie kryjąc wzruszenia - za możliwość przyjazdu i zobaczenia tego, jak żyje się w demokratycznym kraju, należącym do UE. Zgodnie podkreślali, że mają  nadzieję na życie w pokoju, w zintegrowanej, demokratycznej i wolnej Ukrainie.

Podczas spotkania nie zabrakło również miejsca na wymianę symbolicznych pamiątek m.in. Starosta otrzymał od młodego Ukraińca ikonę, którą własnoręcznie wypalił w drewnie. Mali goście okazali się skromnymi i pełnymi wdzięczności ludźmi, których na pewno nie zapomnimy. A przed nimi jeszcze szereg atrakcji m.in.: wyjazdy nad morze i jeziora Miedwie i Ińsko, zwiedzanie parku dendrologicznego w Przelewicach, rejs stateczkiem wycieczkowym po Odrze, plenerowe spotkania z mieszkańcami powiatu, połączone z ogniskiem, zabawami i konkursami, zwiedzanie zabytków, instytucji muzealnych (Stargard, Szczecin, Kołbacz), w tym udział dzieci w warsztatach tematycznych oraz zwiedzanie oceanarium w Stralsund.

Foto: TADEUSZ SURMA