Patrol wodny Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie każdego roku w okresie letnim dba o bezpieczeństwo na wodzie i w jej pobliżu. Dzięki temu w miniony weekend policjanci po raz kolejny udzielili pomocy osobom znajdującym się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

Stargardzcy funkcjonariusze patrolują jezioro Miedwie i jego okolice, gdzie wypoczywają mieszkańcy z całego województwa zachodniopomorskiego. Analiza interwencji z lat poprzednich dowodzi, że tego typu działania są niezbędne i bezpośrednio przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa wczasowiczów. Patrol wodniaków wielokrotnie okazał się być niezbędny w poprzednich latach, kiedy to m.in. patrolując wody, dostrzegł wywrócone żaglówki i znajdujące się w wodzie osoby. Sternicy w wyniku silnego podmuchu wiatru i zmiennych warunków atmosferycznych nie zapanowali nad łodziami. Każdorazowo mundurowi stawiali łodzie na wodzie i wyławiali żeglarzy, których w bezpieczny sposób odholowywali do brzegu.

Dokładnie taka sama sytuacja miała miejsce w niedzielę, kiedy żaglówkę na Miedwiu około południa wywrócił gwałtowny wiatr. Szczęśliwie, sytuację tę dostrzegli policjanci patrolujący pieszo rejon plaży. Mundurowi natychmiast pobiegli do służbowej łodzi, którą dopłynęli do tonącej jednostki pływającej i z wody wyłowili dwóch żeglarzy, a żaglówkę w bezpieczny sposób odholowali do brzegu. Nie była to pierwsza sytuacja tego typu w tym roku.

Policjanci podejmują też wiele interwencji porządkowych. Sprawdzają, czy łodzie nie są przepełnione, czy sternicy nie wykorzystują silników spalinowych, których używanie na tym akwenie jest zabronione, a także czy jednostki pływające posiadają odpowiednie z wymaganiami wyposażenie, tj.: kapoki dla każdej osoby (w tym dzieci obowiązkowo założone na sobie), a także koło ratunkowe. Kontroli podlegają również patenty oraz pozwolenia wymagane w określonych sytuacjach. Ponadto sternicy „wodnych pojazdów” podlegają kontroli trzeźwości.