4 sierpnia w Państwowej Szkole Muzycznej w Stargardzie Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego podpisał siedem umów na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach. Umowy opiewają na łączną kwotę 245 tys. zł, z której część trafi również do beneficjentów z powiatu stargardzkiego.

- Dziedzictwo materialne Pomorza Zachodniego powinno stanowić troskę nas wszystkich, bo obiektów je tworzących zostało stosunkowo niewiele po wichrach wojny, które przetaczały się przez tę ziemię. A jak mielibyśmy wyznaczać przyszłość, bez pamięci o przeszłości? Środki, które dzięki dziś podpisanym umowom trafią do beneficjentów są cegiełką, która pozwoli na przeprowadzenie pewnego etapu prac. – mówił marszałek.

Wsparcie otrzyma siedem projektów z województwa, w tym dwa z naszego powiatu. 15 tys. zł przeznaczono na roboty budowlano-konserwatorskie zabezpieczające przed dalszą degradacją Cerkwi pw. Św. Mikołaja w Dolicach (gmina Dobrzany). - Dzięki środkom z ministerstwa i samorządów udało nam się uratować budynek cerkwi. Teraz pracujemy nad jej odnowieniem. Są tam oryginalne malowidła, które chcemy zachować, od nowa za to zostanie położona cała podłoga. Celem jest ponowne otwarcie cerkwi, co będzie nie lada wydarzeniem, bo ostatnie nabożeństwa odbywały się tam w latach 70 – tłumaczył ks. Jarosław Biryłko, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie.

10 tys. zł wesprze prace konserwatorskie i restauratorskie przy Grupie Koronacji Maryi z Kościoła NMP Królowej Świata w Stargardzie. – Będzie to remont kolejnej ściany kościoła. Jest tam zachowana pewna figura, środki pomogą również zbadać ją historycznie – mówił proboszcz ks. Henryk Marczak.

Źródło: wzp.pl