Głównej zawartości

W przeddzień Święta Wojska Polskiego oraz 142. rocznicy urodzin generała Hallera we wszystkich garnizonach Błękitnej Brygady odbyły się uroczyste apele.

W swoim wystąpieniu dowódca Błękitnej Brygady podkreślił, że „Święto Wojska Polskiego jest okazją do podziękowania oraz uhonorowania wszystkich żołnierzy w brygadzie, którzy codzienną służbą i pracą wnoszą szczególne zasługi w umacnianiu obronności  kraju, i dają dowód swojej uczciwości, odpowiedzialności i zaangażowania”

Podczas uroczystości  w szczecińskich koszarach generał brygady Dariusz Górniak wręczył  oficerom, podoficerom i szeregowym akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczenia resortowe: Medale Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny i Za Zasługi dla Obronności Kraju.

Po odczytaniu Apelu Pamięci i salwie honorowej pod pomnikiem patrona 12 Brygady Zmechanizowanej  oraz tablicami żołnierzy poległych w służbie, złożone zostały wiązanki kwiatów i znicze. Uroczysty apel zakończyła Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego i defilada. Następnie  zaproszeni goście zwiedzili salę tradycji, a także obejrzeli sprzęt i uzbrojenie pododdziałów Błękitnej Brygady.

Czwartkowa uroczystość była również częścią realizacji projektu społeczno-edukacyjnego pod nazwą „Armia Polska we Francji. Pamięć ocalona”, który zainicjowany został przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie oraz Stowarzyszenie Kultura Polska z siedzibą w Le Mans we Francji. Dlatego też w koszarach Błękitnej Brygady gościli nie tylko parlamentarzyści,  władze samorządowe z województwa, komendanci i szefowie instytucji wojskowych i cywilnych, kombatanci, weterani i byli żołnierze Błękitnej Brygady,  ale również goście z Francji.

Źródło: 12bz