Z okazji 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie i powstania NSZZ „Solidarność” 30 sierpnia przed bramą Stoczni Szczecińskiej odbyły się obchody jubileuszowe z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Tego dnia zorganizowano polową mszę świętą i złożono kwiaty pod tablicą Ofiar Grudnia ’70. Wiązankę narodową złożyli również obecni na uroczystościach: Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski oraz Prezydent Miasta Stargard Sławomir Pajor.

Ponadto, w ramach wojewódzkich obchodów w Szczecinie otwarto wystawę „Stocznia Szczecińska. Historia nie tylko polityczna”, przygotowaną przez OBEP IPN w Szczecinie. Wieczorem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza odbył się koncert „3 x Wolność”.

Jubileuszowe obchody trwają również w Stargardzie. Do 20 września w Parku Chrobrego można oglądać plenerową wystawę pt. „35 lat NSZZ Solidarność”. Ogłoszony został też konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „NSZZ Solidarność – to już 35 lat”. Zadanie konkursowe to przygotowanie plakatu – uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz wykonanie prezentacji multimedialnej – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Prace należy dostarczyć do 24 września br. do biura stargardzkiego oddziału NSZZ Solidarność przy ul. Kramarskiej 2. Patronatami konkursu są: Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego, Starosta Stargardzki oraz Prezydent Miasta Stargard Szczeciński. Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi 9 października. Towarzyszyć mu będzie projekcja filmu „Popiełuszko” i panel dyskusyjny. Prace konkursowe znajdą się także na październikowej wystawie w holu starostwa.

Fot. Tadeusz Surma