Niemal tysiąc wystawców, tłumy zwiedzających i mnóstwo atrakcji – zakończyła się 28. edycja Targów Rolnych w Barzkowicach. Impreza od lat przyciąga nie tylko osoby z branży rolniczej, ale również tych, którzy chcą spędzić czas w iście wiejskiej i wesołej atmosferze.

Swojskie wypieki, miody i soki, rękodzieła, kwiaty i sadzonki – tego, co można znaleźć na targach nie kupimy w miejskim supermarkecie. Za to właśnie mieszkańcy całego województwa kochają tę trzydniową imprezę i przybywają do Barzkowic niezależnie od pogody.

Przez cały weekend trwał pokaz zwierząt hodowlanych, bydła mlecznego i mięsnego, ptaków hodowlanych i ozdobnych oraz królików. Nie zabrakło też czegoś z dziedziny sztuki – targom towarzyszyły: X Międzynarodowa Wystawa Rękodzielnictwa, wystawa twórców ludowych oraz wystawa malarska. Czas zwiedzającym umilały występy kapel ludowych.

Targi rozpoczęły się na sportowo. 11 września dzieci i młodzież wzięły udział w biegach przełajowych. Tego dnia, po oficjalnym otarciu, rozstrzygnięto plebiscyt na najprężniej działające i jednocześnie najsympatyczniejsze koła gospodyń wiejskich w regionie zachodniopomorskim. Tytuł ten przypadł paniom z koła „Krzymowianki” (pow. gryfiński). Drugie miejsce w konkursie zdobyło KGW w Skalinie (pow. stargardzki) a trzecie KGW „Lisiczki” z Lisiego Pola.

Drugiego dnia na uroczystym spotkaniu wręczono nagrody dla wystawców. Wśród nich były nagrody przyznane przez Starostę Stargardzkiego dla najlepszej firmy oraz za najlepszy produkt z terenu powiatu stargardzkiego. Pierwsza trafiła do przedsiębiorstwa dystrybuującego maszyny rolnicze „Swisspol”, natomiast druga do Zakładu Przetwórstwa Mięsnego „Ozimek”.

Barzkowickie Targi obfitowały w konkursy. W niedzielę rozstrzygnięto m.in. konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy – zwyciężyły sołectwa Darłowo, gm. Dygowo i Krześnica, gm. Dębno. Wybrano też „Sołtysa Roku 2015”. O tytuł walczyło 26 kandydatów z Pomorza Zachodniego. Ostatecznie trafił on do Katarzyny Kupczyk z sołectwa Gądno, gm. Moryń, Kazimierza Bejnarowicza z sołectwa Kołowo, gm. Stare Czarnowo oraz Barbary Kierzynkowskiej z sołectwa Gąsierzyno, gmina Stepnica. Starosta Ireneusz Rogowski wręczył również puchary oraz nagrody, w tym tablet za zajęcie I miejsca, w XXI Zawodach Jeździeckich w Skokach. Ostatniego dnia targów odbyła się msza dziękczynna za zebrane plony oraz ceremoniał dożynkowy.

Organizatorem 28. Targów Rolnych AGRO POMERANIA był Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Stargardzki.

Fot. Tadeusz Surma / Tomasz Burakowski ZODR Barzkowice