Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie dla ostatniego odcinka gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Szczecin-Lwówek. Tym samym zakończył się proces realizacji planu inwestycyjnego GAZ-SYSTEM S.A. na lata 2009-2015, w ramach którego wybudowano ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych w Polsce. 23 września br. Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski wziął udział w uroczystości zakończenia budowy i uruchomienia gazociągów wysokiego ciśnienia na terenie Tłoczni Gazu w Goleniowie.

Ukończony gazociąg o średnicy 700 mm i łącznej długości ok. 188 km  zlokalizowany jest na obszarze województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Projekt realizowany był w dwóch etapach: Szczecin – Gorzów Wielkopolski o długości ok. 118 km oraz Gorzów Wielkopolski – Lwówek o długości ok. 70 km.
Inwestycja została zrealizowana w oparciu o Ustawę z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Dzięki jej ukończeniu możliwy będzie przesył gazu z nowego punktu dostaw na północy (terminal LNG w Świnoujściu) do centralnej Polski.Wartość wydatków związanych z budową gazociągu relacji Szczecin-Lwówek wynosi 586,71 mln złotych, z czego 164,78 mln złotych stanowi dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Foto: Powiat Goleniowski