Głównej zawartości

25 września 2015 r. – był świętem wszystkich uczniów, absolwentów oraz pracowników I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Stargardzie Szczecińskim. W tym dniu obchodzono 70 - lecie istnienia szkoły.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza święta w Kościele Parafialnym p.w. Świętego Ducha, następnie zaproszeni goście udali się na szkolną aulę, gdzie mogli obejrzeć Akademię, przygotowaną przez obecnych uczniów liceum i wysłuchać Koncertu Kameralnego. 26 września był Dniem Otwartych Drzwi. Każdy absolwent mógł odwiedzić progi „starego”, usiąść w dawnej ławce, spotkać się z kolegami z czasów młodości, lub po prostu - powspominać. Odbył się również uroczysty Bal Absolwentów w Domu Kultury Kolejarza.

Pierwszy dzwonek zabrzmiał w 1945 r. w Państwowym Gimnazjum i Liceum w Stargardzie. Nie było łatwo rozpocząć pracę w budynku, w którym mieścił się szpital. Brakowało szkolnych ławek i krzeseł, tablic, a w piwnicach znajdowały się pozostałości po działalności szpitala - materiały opatrunkowe, czy lekarstwa.  Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu młodzieży i wychowawców - w 1947 r. mury szkoły opuścili pierwsi absolwenci. Rok później nadano szkole imię Adama Mickiewicza. W miarę upływu lat uporządkowano boisko szkolne, zorganizowano szkolną czytelnię, rozbudowano szkołę oraz wprowadzono hymn, który uczniowie śpiewają do dziś.
Dzisiejsza kadra pedagogiczna to 44 osoby. Szkołą kierowało trzynastu dyrektorów, w tym: obecny - Pan Andrzej Albrewczyński.

Foto: Tadeusz Surma