Głównej zawartości

W sobotę,  26 września br. przy Bramie Pyrzyckiej odbył się III Powiatowy Dzień Dawcy Szpiku. W tym roku organizatorzy: Powiat Stargardzki, fundacja DKMS Polska oraz Stowarzyszenie Progress poszukiwały bliźniaka genetycznego dla chorującego na nowotwór krwi mieszkańca Stargardu Szczecińskiego Marcina Kutrowskiego i innych.

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych rozpoczęła się punktualnie o godz. 11.00 i trwała do godz. 17.00. W tym czasie aż 503 osoby zdecydowały się dołączyć do grona potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

W związku z akcją rejestracji potencjalnych dawców organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek i atrakcji, zarówno dla małych i tych starszych. Były występy wokalne, pokazy tańca towarzyskiego oraz fitness, miasteczko rowerowe i konkursy dla dzieci, stoiska sportowe i promocji zdrowia oraz stoiska gastronomiczne. Jednak przede wszystkim skupialiśmy się na rejestracji.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi. Co roku słyszy tę diagnozę ok. 10 tys. osób. Wśród nowotworów krwi, najczęściej występują białaczki. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych. I jeżeli nie uda się znaleźć dawcy w rodzinie chorego, jest on kwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego. Z każdym nowym zarejestrowaniem potencjalnego dawcy wzrasta szansa na pokonanie raka krwi.
Wierzymy, że Marcin i inni zmagający się z nowotworem krwi znajdą swojego bliźniaka genetycznego.

Foto: Tadeusz Surma