Głównej zawartości

Non Est ad astra mollis e terris via - nie ma łatwej drogi z Ziemi do gwiazd, ale uczniowie Zespołu Szkół Nr 5 w Stargardzie Szczecińskim, drogę tę próbują uprzyjemnić. Po tegorocznym częściowym zaćmieniu Słońca, którego pokaz szkoła organizowała wiosną, przyszła kolej na zaćmienie Księżyca, które należy do najbardziej spektakularnych zjawisk rozgrywających się na ziemskim niebie.

Nic więc dziwnego, że na całonocne warsztaty organizowane w Zespole Szkół nr 5 przyszła spora grupa uczniów. Spotkanie rozpoczęło się późnym wieczorem w niedzielę, 27 września br., teleskopowymi pokazami Księżyca, obserwacjami wieczornego nieba i wspólną, późną, kolacją przy grillu.
Ciekawa część zaćmienia rozpoczęła się już w poniedziałek o godzinie 3:07 rano. Do tego czasu uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji o naturalnym satelicie Ziemi, zapoznać się z topografią Księżyca oraz wykonując doświadczenia z chemii i fizyki dowiedzieć się,  jak powstają kratery uderzeniowe, dlaczego zachodzące Słońce jest czerwone i ogromne oraz dlaczego Księżyc jednak będzie widoczny na niebie podczas zbliżającego się zaćmienia. Srebrny Glob całkowicie zanurzył się w cieniu Ziemi kilkanaście minut po godzinie czwartej,  przybierając barwę rdzawoczerwoną. Faza całkowitego zaćmienia Księżyca trwała  ponad 71 minut,  a dobrze widoczna faza częściowego zaćmienia  zakończyła się przed wschodem Słońca.
Tegoroczne zjawisko było wyjątkowe, ponieważ zaćmienie nakładało się na perygeum. Satelita znalazł się od Ziemi w odległości 356882 km (średnia odległość 384400 km). Taki Księżyc zyskuje miano Superksiężyca, a  obserwatorom wydaje się on większy, niż zwykle. Sytuacja, w której perygeum Księżyca występuje razem z zaćmieniem, zdarzyła się rzadko. Na kolejny taki widok będziemy musieli poczekać do 2033 roku, a najbliższe całkowite zaćmienie Księżyca widoczne w Polsce, nastąpi 27 lipca 2018 roku.
Warsztaty i wspólne obserwacje, pomimo nocnej pory i panujących niskich temperatur, podobały się uczestnikom i organizatorom. Mamy nadzieję, że spotkamy się na obserwacjach nieba jeszcze nie raz.
Spotkanie zorganizowane przez nauczycieli: Annę Bielewicz, Mirosławę Ćwirtę, Jolantę Olejniczak, Joannę Suleję, odbyło się pod patronatem Dyrekcji Szkoły i Rady Rodziców. Więcej zdjęć na http://www.zs5.stargard.pl/.


                               
Tekst i zdjęcia: Jolanta Olejniczak