Ponad trzy tysiące interwencji podjęli młodzi funkcjonariusze, którzy brali udział w adaptacji zawodowej na terenie powiatu stargardzkiego. Ich dwumiesięczny turnus dobiegł końca, ale już niedługo komendę zasili kolejnych 16 mundurowych.

48 osób przebywało u nas od 17 sierpnia. Przyuczający się do zawodu mundurowi pracowali pod okiem policjantów z Oddziału Prewencji. Podejmowali interwencje, zabezpieczali imprezy masowe i uroczystości, patrolowali tzw. miejsca zagrożone. Do końca turnusu udało im się zatrzymać wielu sprawców przestępstw, w tym również kryminalnych i drogowych. Piesze patrole pojawiały się w rejonie parków, skwerów, placów zabaw, głównych ciągów komunikacyjnych i osiedli mieszkaniowych.

Blisko 50 adeptów wraz ze stargardzkimi policjantami wylegitymowało ponad  5 tysięcy osób. Dla ponad tysiąca podjęte interwencje zakończyły się mandatami karnymi. Skierowano także wnioski o ukaranie do sądu 30 sprawców.

Policjanci mają na swoim koncie spore sukcesy – zatrzymali 17 sprawców przestępstw narkotykowych, 12 osób poszukiwanych w celu osadzenia w Zakładzie Karnym, a także sprawców m.in. gróźb karanych, przemocy domowej, naruszenia nietykalności, pobicia oraz nietrzeźwych kierujących. Na terenie powiatu udało się również odnaleźć osoby zaginione.

Policyjni adepci, choć dopiero przyuczają się do zawodu, są dla doświadczonych funkcjonariuszy dużym wsparciem. Dlatego też 27 października powiat stargardzki patrolować będzie kolejnych 16 mundurowych. To kontynuacja działań rozpoczętych kilka lat temu dzięki współpracy Komendy Powiatowej Policji z jednostkami samorządowymi. Turnusy wspierają finansowo: Powiat Stargardzki, Miasto Stargard Szczeciński oraz gminy.