Za nami cztery dni warsztatów instrumentalno-wokalnych oraz prawdziwa muzyczna uczta, czyli trzecia edycja Jesiennego Jazzu. Koncert finałowy, który zorganizowano 15 października w Państwowej Szkole Muzycznej pokazał, że miłośników tego gatunku muzycznego nie brakuje. Uczniowie oraz ich nauczyciele – wybitni muzycy jazzowi, dali najlepszy popis swoich umiejętności.

Przez cztery dni siedemdziesiąt osób kształciło się pod okiem: Joanny Gajdy, Joli Szczepaniak, Janusza Szroma, Adama Wendta, Wojciecha Niedzieli, Zbigniewa Wrombla, Marcina Jahra, Piotra Szmidta i Artura Lesickiego. I choć na pozór czasu było niewiele, muzykom oraz ich uczniom udało się stworzyć więź, która zaowocowała wspaniałym koncertem. Na scenie zaprezentowały się poszczególne grupy wraz ze swoimi nauczycielami. Wielokrotnie występy porywały publiczność, której trudno było wysiedzieć w miejscu. Odbył się również koncert samych mistrzów jazzu, zakończony owacjami na stojąco.

Nie było to pierwsze spotkanie mieszkańców z muzyką jazzową w ramach imprezy zorganizowanej przez Powiat Stargardzki. 12 października miał miejsce koncert Stargardzkiej Orkiestry Dętej, a dzień później – Stargardzkiej Orkiestry Jazzowej. W środę w PSM wystąpiła znakomita Jola Szczepaniak.

Mieszkańcy powiatu pokochali jazz, który – jak podkreślano podczas finałowego koncertu – ma w Stargardzie bogate tradycje. Odbywały się tu m.in. „Echa Złotej Tarki” – koncerty z udziałem gwiazd jazzowych. Sami mieliśmy godnych przedstawicieli tego gatunku. Jednym z nich jest Mieczysław Kwiczała, który stał na czele Big Band Stargard. Pan Mieczysław był oczywiście honorowym gościem wczorajszego koncertu. Czy w naszym powiecie są jego godni następcy? Wszystko wskazuje na to, że tak. Pod wrażeniem umiejętności młodzieży była sama Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, która odwiedziła uczestników podczas warsztatów.

Jesienny Jazz po raz trzeci zorganizował Powiat Stargardzki we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Stargardzie.

Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski na zakończenie III Jesiennego Jazzu wręczył pamiątkowe statuetki muzykom-nauczycielom oraz uczniom, którzy szczególnie wyróżniali się podczas zajęć. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy.

Fot. Tadeusz Surma