Głównej zawartości

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego istnieje już pół wieku. 22 października br. zorganizowano jubileuszową galę, którą uświetnił występ utalentowanych młodych muzyków.

Dzień przed główną uroczystością, w kościele św. Ducha odbyła się Msza Święta - w intencji szkoły. W czwartek PSM została poświęcona. Następnie w Sali Koncertowej rozpoczęła się Jubileuszowa Gala.

Przybyłych na uroczystość gości przywitał Dyrektor Szkoły - Pan Grzegorz Konopczyński. Wśród obecnych znaleźli się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz powiatu i miasta. Zaproszeni goście składali gratulacje i życzenia, wręczali również prezenty. Pani Iwona Wiśniewska - Wicestarosta Stargardzki przekazała czek na kwotę 3.000 zł.

Historię szkoły przybliżył Tomasz Wacław Jabłoński. Państwowa Szkoła Muzyczna istnieje od 1965 r., ale jej początki sięgają wcześniejszych lat. W 1949 r. w Stargardzie zaczęło bowiem działalność Miejskie Ognisko Muzyczne, które później przekształcono w Państwowe Ognisko Muzyczne, a w 1965 r. właśnie w szkołę. W pierwszym roku funkcjonowania w PSM uczyło się 145 osób w 9 klasach instrumentalnych. Z roku na rok liczba chętnych do nauki rosła, a placówka poszerzała swoją działalność. Dziś w szkole kształci się ponad 180 osób pod okiem 22 pedagogów.

Najważniejszą częścią gali był oczywiście koncert. Na scenie wystąpili uczniowie oraz absolwenci PSM, dając najlepszy dowód wysokiego poziomu kształcenia w tej placówce.Fot. Tadeusz Surma