26 października w Zespole Szkół nr 1 w Stargardzie Szczecińskim Bogdan Ruksztełło-Kowalewski poprowadził komiksowe warsztaty dla nauczycieli języka polskiego i plastyki z uczniami zainteresowanymi tworzeniem komiksu. Warsztaty powiązane są z dziewiątą  edycją konkursu na komiks pt. „Mój ulubiony bohater literacki współczesny".

Bogdan Ruksztełło-Kowalewski to animator kultury komiksowej, rysownik, scenarzysta, wydawca, kustosz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Konrada Korzeniowskiego w Gdańsku, pomysłodawca i wieloletni kierownik Pracowni Komiksowej, organizator Bałtyckiego Festiwalu Komiksu oraz organizator polskiej edycji maratonu komiksowego 24-Hour Comics Day. Jest prezesem Fundacji KRESKA im. Janusza Chrisy. W 2012 roku odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W warsztatach uczestniczyło 26 osób: nauczyciele i uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zainteresowani tworzeniem komiksu. Prowadzący podzielił spotkanie na część teoretyczną i praktyczną. W pierwszej części  przedstawił  krótką historię komiksu, jego znaczenia oraz wyjaśnił sposób tworzenia i pisania komiksów. Uczestnicy warsztatów byli bardzo zainteresowani ciekawostkami i techniką powstawania komiksu. W drugiej części warsztatów odbyły  się ćwiczenia praktyczne, podczas których uczestnicy tworzyli własny komiks na zadany temat. W trakcie powstawania prac wykładowca udzielał uczniom porad i wskazówek dotyczących techniki i form przekazu.

Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności zdobyte podczas zajęć pomogą młodzieży w doskonaleniu własnego warsztatu twórczego oraz pozytywnie wpłyną na poziom nadesłanych prac w  ósmej edycji konkursu na komiks  „Mój ulubiony bohater literacki współczesny”, do którego serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych (klasa IV–VI), gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych.

Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski. Organizatorem warsztatów był Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Stargardzie Szczecińskim.

Koordynator konkursu: Irena Zalewska

Regulamin konkursu – w załączniku

Attachments:
Download this file (Konkurs na komiks - regulamin.doc)Konkurs na komiks - regulamin[ ]66 kB