W sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza odbyła się uroczystość wręczenia polsko-niemieckiej nagrody Pomerania Nostra. W tym roku laureatem został prof. dr hab. n. med. Norbert Hosten, który otrzymał wyróżnienie za zasługi w dziedzinie telemedycyny.

W uroczystym wręczeniu nagrody Pomerania Nostra udział wzięli między innymi członkowie Kapituły Nagrody, w tym Piotr Krzystek – prezydent Szczecina oraz dr Arthur König – nadburmistrz Uniwersyteckiego i Hanzeatyckiego Miasta Greifswald. W sali nie zabrakło również wielu zaproszonych gości reprezentujących sfery polityczne, dyplomatyczne, mundurowe, naukowe, gospodarcze, samorządowe i kulturalne ze Szczecina i Greifswaldu oraz Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego, w tym przedstawicieli świata medycznego. Powiat Stargardzki reprezentował Starosta Ireneusz Rogowski.

Polsko-Niemiecka Nagroda „Pomerania Nostra” utworzona została, by uhonorować osoby szczególnie zasłużone dla Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego w jednej z dziedzin: sztuce, nauce, polityce, gospodarce. Fundatorami Nagrody były początkowo dwa uniwersytety pomorskie: najstarszy - Greifswaldzki, powołany w 1456 r., i najmłodszy - Szczeciński, powołany w 1985 r. oraz dwie redakcje gazet codziennych - „Kuriera Szczecińskiego” (Szczecin) i „Nordkuriera” (Neubrandenburg). Dwa lata temu do grona fundatorów dołączyły dwa miasta: Greifswald i Szczecin.

Tegoroczny laureat nagrody - profesor  Norbert Hosten, urodził się w 1957 roku w Düsseldorfie. Jest Dyrektorem Instytutu Radiologii Diagnostycznej i Neuroradiologii na Uniwersytecie w Greifswaldzie, autorem kilku specjalistycznych książek z zakresu radiologii, m.in. z dziedziny diagnostyki radiologicznej nowotworów oka oraz współautorem ponad 250 publikacji naukowych.

Źródło: szczecin.pl