Głównej zawartości

Ponad 90 osób wzięło udział w konkursie „Moda na niepalenie” w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. 6 listopada w starostwie nagrodzono autorów najciekawszych utworów. Komisja konkursowa miała naprawdę trudne zadanie.

Niektóre poważne, inne z humorem, ale wszystkie na bardzo ważny temat. Wiersze napisane przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pokazały, jak dużą świadomość na temat szkodliwości palenia mają młodzi ludzie.

Laureatów oraz ich opiekunów przywitał Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski. Dziś możemy powiedzieć, że dzięki Waszym działaniom przestrzeń wolna od tytoniu będzie się powiększała – powiedział, zaznaczając jednocześnie, że po raz pierwszy w konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych.

Konkurs został zorganizowany przez: Powiat Stargardzki, Komendę Powiatową Policji oraz Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną. Zadaniem uczestników było napisanie krótkiego utworu, np. wiersza, fraszki, satyry, nawiązującego do celu konkursu, którym było promowanie zdrowego stylu życia wolnego od nałogu palenia wyrobów tytoniowych, kształtowanie asertywnych zachowań wobec palenia tytoniu oraz promowanie mody na niepalenie.

Zainteresowanie konkursem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Prace były tak pomysłowe i interesujące, że komisja konkursowa postanowiła przyznać więcej wyróżnień. W kategorii szkół podstawowych było ich aż 16. Zwyciężył natomiast  Bogusz Czajka z Zespołu Szkół Publicznych w Dobrzanach. Drugie miejsce zajął Maciej Szmit ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Stargardzie, a trzecie Adam Bukowski ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Stargardzie.

11 osób wyróżniono w kategorii gimnazjów. A nagroda główna trafiła w ręce Małgorzaty Buryty z Gimnazjum Nr 1 w Stargardzie. Drugie miejsce zajęła Patrycja Falba z  Gimnazjum nr 3 w Stargardzie, a trzecie Aleksandra Juszczyk z Gimnazjum Publicznego w Dolicach.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych postanowiono wyróżnić utwór Wiktorii Hnat z I LO w Stargardzie. Pierwsze miejsce przypadło Bartoszowi Dudkowi z ZS nr 1 w Stargardzie, drugie Milenie Sadowskiej z II LO w Stargardzie i trzecie Andrzejowi Sadowskiemu z ZS nr 2 w Stargardzie.

Laureaci trzech pierwszych miejsc z każdej kategorii zaprezentowali swoje utwory przed publicznością.

Uczestników konkursu pożegnano słowami zawartymi w dyplomach, które otrzymali: Bądźcie MODNI w promowaniu MODY NA NIEPALENIE i rozpowszechniajcie ten styl wśród swoich bliskich i rówieśników.  Dzięki postawie takich osób jak Wy społeczeństwo powiatu stargardzkiego ma szanse na większą przestrzeń bez dymu nikotynowego.