Mieszkańcy powiatu stargardzkiego wspólnie świętowali 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody jak co roku zorganizowali wspólnie: Powiat Stargardzki, Miasto Stargard, Garnizon Stargard oraz 12 Brygada Zmechanizowana.

Tradycyjnie dzień 11 listopada rozpoczęto Mszą Świętą w Kolegiacie NMP Królowej Świata. Nabożeństwo w intencji Ojczyzny z udziałem wojskowej asysty i pocztów sztandarowych, zgromadziło kilka pokoleń mieszkańców. Udział w uroczystościach wzięli także przedstawiciele władz powiatu, miasta, służb mundurowych, organizacji i instytucji z terenu powiatu. Delegacje złożyły przed Ołtarzem wiązanki narodowe.

Następnie świętowanie przeniesiono na Rynek Staromiejski. Tam odbył się apel stanu osobowego jednostek wojskowych Garnizonu Stargard oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich. Żołnierze po raz kolejny zaskoczyli mieszkańców oryginalnym występem do piosenki Michaela Jacksona. Do godziny 15.00 na Rynku można było obejrzeć również sprzęt wojskowy a także skorzystać z ciepłego poczęstunku grochówką.

11 listopada świętowano również w Stargardzkim Centrum Kultury, gdzie zorganizowano „Kino niepodległościowe”.  Tego dnia do obejrzenia były filmy: „Karski i władcy ludzkości” oraz „Hiszpanka”.

Fot. Tadeusz Surma