Powiatowe Obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa odbyły się 27 listopada w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Stargardzie. Uroczystość, podczas której uhonorowano zasłużonych dawców krwi, zorganizował Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Rejonowa Rada HDK PCK w Stargardzie.

„Oddając krew - darujesz życie” - to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od czasu, gdy zajął się on organizacją i propagowaniem honorowego krwiodawstwa. Ruch Honorowych Dawców Krwi jest integralną częścią struktury PCK i obecnie zrzesza blisko 200 tys. członków i wolontariuszy, którzy poza systematycznym oddawaniem krwi, promują oraz upowszechniają ideały ruchu.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu Polskiego Czerwonego Krzyża, zgromadzonych gości przywitali: Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Stargardzie Marek Stankiewicz oraz Przewodniczący Rejonowej Rady HDK PCK w Stargardzie Jerzy Bochenek. Następnie wręczono Odznaki Honorowe Polskiego Czerwonego Krzyża dla zasłużonych honorowych dawców krwi oraz legitymacje dla młodzieży – początkujących honorowych dawców.

Podczas uroczystości w Szkole Muzycznej podziękowano również osobom, które wspierają akcje poboru krwi „Młoda krew ratuje życie” w szkołach ponadgimnazjalnych. Akcje odbywają się od siedmiu lat pod patronatem Starosty Stargardzkiego.

Uchwałą Kapituły przyznano odznaki honorowe IV stopnia, które otrzymał Powiat Stargardzki za długoletnie wspieranie działań i promocji krwiodawstwa oraz akcji poboru krwi w szkołach ponadgimnazjalnych oraz Miasto Stargard Szczeciński za długoletnie wspieranie działalności Polskiego Czerwonego oraz ruchu Honorowego Krwiodawstwa. Odznaki te zostały wręczone dzień później  na spotkaniu u Wojewody Zachodniopomorskiego.

Fot. Tadeusz Surma