Głównej zawartości

Powiat Stargardzki wraz z Komendą Powiatową Policji oraz Państwową Inspekcją Sanitarną w Stargardzie 1 grudnia zorganizowali spotkanie edukacyjne dla młodzieży dotyczące „Profilaktyki HIV/AIDS oraz konsekwencji zdrowotnych i prawnych zażywania środków psychoaktywnych”.

Sala sesyjna starostwa wypełniła się po brzegi. Uczniowie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych licznie odpowiedzieli na wystosowane zaproszenia, co tylko utwierdziło organizatorów w przekonaniu, że poruszanie tak trudnych tematów jest potrzebne. Data spotkania została wybrana nieprzypadkowo. 1 grudnia to Światowy Dzień AIDS.

„Zdaję sobie sprawę, że temat nie należy do łatwych i przyjemnych. U wielu osób już samo wypowiedzenie słowa AIDS budzi strach” – mówił podczas spotkania Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski. Starosta wyraził również nadzieję, że spotkanie przyniesie nie tylko wiedzę, ale również refleksję nad problemem.

Spotkanie podzielono na trzy bloki tematyczne. O prawnych konsekwencjach posiadania i rozpowszechniania narkotyków, w tym dopalaczy, opowiedział na wstępie podkom. Łukasz Famulski z Komendy Powiatowej Policji. Marzena Czarnecka z sanepidu omówiła tematykę HIV i AIDS – m.in. to, w jaki sposób może dojść do zakażenia oraz gdzie wykonywane są badania na obecność wirusa.

Na koniec specjalista terapii uzależnień Robert Bartosik wygłosił wykład o dopalaczach. Jego wystąpienie zakończył apel o to, aby dopalacze traktować równorzędnie z narkotykami, gdyż sieją takie same spustoszenie w psychice i organizmie.
 

Fot. Tadeusz Surma