W dniu 17 grudnia br., w Szczecinie odbyły się obchody 45. rocznicy wydarzeń Grudnia ’70, zorganizowane przez: Stowarzyszenie Społeczne Grudzień ’70 – Styczeń ’71, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego oraz Miasto Szczecin.

Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ofiar Grudnia 1970 r., w Bazylice Metropolitarnej w Szczecinie. Następnie na Placu Ofiar Grudnia ’70 pod Bramą Główną byłej Stoczni Szczecińskiej zgromadzili się przedstawiciele władz, policji, wojska, samorządowcy, radni, harcerze, delegacje zakładów pracy z innych rejonów Polski m.in. górnicy, stoczniowcy oraz mieszkańcy miasta. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia oraz złożono kwiaty przed tablicą pamięci poległych. Kolejną częścią obchodów był Marsz Pamięci Ofiar Grudnia ’70, który prowadził od bramy Stoczni Szczecińskiej pod Pomnik Ofiar Grudnia 1970 i Centrum Dialogu „Przełomy”. Tam Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Szczecińską Deklarację Grudniową, która wmurowana została wraz z ziemią z miejsc poległych w grudniu 1970 r. w ścianę Centrum Dialogu.  Kolejną częścią obchodów było wręczenie odznaczeń państwowych „Krzyż Wolności i Solidarności”. Powiat Stargardzki reprezentowali: Starosta Stargardzki - Pan Ireneusz Rogowski; Sekretarz Miasta Stargard Szczeciński – Pan Zdzisław Rygiel; Radny Powiatu Stargardzkiego - Pan Józef Stachowiak; Dyrektor Biura Prezydenta Miasta – Pani Helena Maćkowiak.

Foto: www.powiatstargardzki.eu www.solidarnosc.szczecin.pl