Głównej zawartości

26 stycznia w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych już po raz szósty odbył się Turniej Jednego Wiersza „O strunę z Harfy Homera”. Do rywalizacji o pierwsze miejsce stanęli młodzi poeci – uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu stargardzkiego. Patronat nad konkursem objął Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski.

W jury zasiedli: doradca metodyczny języka polskiego z Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Beata Podolak, redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego” Piotr Słomski oraz wicedyrektor ZSBT Zbigniew Kanarek. Jurorzy konkursu oceniali nie tylko treść i kompozycję wierszy, ale także sposób ich recytacji. Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Powiat Stargardzki. Wiersze w tegorocznej edycji konkursu były na bardzo wysokim poziomie, zarówno pod względem treściowym, jak i kompozycyjnym. Także w recytację twórcy włożyli wiele uczucia. Jury obradowało wyjątkowo długo i zgodnie przyznało, że nie spodziewało się tak wielu wierszy zasługujących na wyróżnienie.

Utwory poruszały bardzo różne tematy. Wysłuchaliśmy wzruszających zwierzeń uchodźców, ludzi samotnych, o swojej pasji opowiadał również biegacz. Przepiękna poezja o miłości przeplatała się z wierszami o snach, starości i śmierci, ale mieliśmy okazję usłyszeć też apetyczny wiersz o naleśnikach przygotowywanych przez mamę dla syna.

W kategorii gimnazjów I miejsce zdobyła Aleksandra Żółwińska z Gimnazjum Integracyjnego w Stargardzie. II miejsce ex aequo zajęły Iga Maniszewska z Gimnazjum nr 2 w Goleniowie oraz Magdalena Wojciechowska z Gimnazjum Integracyjnego w Łobzie. III miejsce i nagrodę za najciekawszą prezentację utworu zdobyła Gabriela Prygiel z Gimnazjum Integracyjnego w Łobzie. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce oraz nagrodę za najciekawszą prezentację wywalczył Piotr Śnieguła z ZS nr 1 w Goleniowie. II miejsce i nagrodę za najciekawszą prezentację zdobyła Dominika Rasińska z II LO w Nowogardzie. II miejsce ex aequo zajął Piotr Czerniec z CKU w Stargardzie. III miejsce wywalczyła Klaudia Borycka z Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych.

Fot. Tadeusz Surma