Głównej zawartości

W województwie zachodniopomorskim rozpoczęły się ferie. Zimowy odpoczynek to czas zorganizowanych wycieczek, których nieodłącznym elementem jest często podróż autobusem lub autokarem. Czy pojazd, którym będzie podróżowało nasze dziecko jest bezpieczny? Czy posiada ważne badania techniczne i aktualne OC? Dzięki usłudze „Bezpieczny Autobus” możemy z łatwością to sprawdzić.

Czym jest usługa „Bezpieczny Autobus”?
„Bezpieczny Autobus”, to usługa dostępna na stronie: https://bezpiecznyautobus.gov.pl/, realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, która pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu, przed wyjazdem na wycieczkę można upewnić się, czy pojazd ma ważne badanie techniczne, aktualne OC, czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o autobusie można otrzymać całkowicie bezpłatnie.

Czego można się dowiedzieć?
Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji autobusu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:
• czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
• czy pojazd posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne wraz z informacją kiedy powinno się odbyć kolejne badanie,
• stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (uwaga: system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 roku)
• dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
• czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

Jak uzyskać dane?
Wystarczy wejść na stronę: https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ i wpisać numer rejestracyjny pojazdu.

Skąd pochodzą dane?
Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym.