Głównej zawartości

W sobotę pożegnaliśmy wybitnego sportowca ze Stargardu, Władysława Wojtakajtisa. Dwukrotnego Olimpijczyka, Mistrza Polski, „Zasłużonego dla Miasta Stargardu”, wspaniałego pływaka, nauczyciela, trenera. Jego odejście to ogromna strata dla lokalnego i ogólnopolskiego sportu.

Władysław Wojtakajtis urodził się 3 lutego 1949 roku w Stargardzie. Naukę pływania rozpoczął w wieku dziesięciu lat w Klubie Pływackim „Neptun”, z którym związał również późniejsze życie. Był dwukrotnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich – w Meksyku i Monachium oraz brązowym medalistą Uniwersjady (Turyn, 1970 r.). Pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener pływania w klubie „Śląsk Wrocław”, a od 1978 r. w stargardzkim klubie „Neptun”. Organizował wiele imprez sportowych, był prezesem Stargardzkiego Klubu Olimpijczyka.

Za wybitne osiągnięcia sportowe, trenerskie i społeczne został wyróżniony: Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami Ministra Sportu „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, „Zasłużony dla Sportu”, tytułem „Mistrz Sportu”, Złotym Medalem za Zasługi dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Złotym Gryfem Zachodniopomorskim, i wieloma innymi medalami oraz honorowymi odznakami.

Władysław Wojtakajtis był nauczycielem i wychowawcą kilku pokoleń wybitnych pływaków – uczestników Mistrzostw Europy i Świata, mistrzów i rekordzistów Polski.