Głównej zawartości

15 marca z okazji Światowego Dnia Konsumenta, Powiatowy Rzecznik Konsumentów Edyta Domińczak udzielała bezpłatnych porad w pasażu Tesco przy ulicy Szczecińskiej. Zainteresowanie było duże – mieszkańcy chętnie zadawali pytania, m.in. w kwestiach reklamacji towaru.

Co zrobić, jeśli sprzedawca nie zwraca pieniędzy za towar zakupiony przez internet? Jakie kroki powinniśmy podjąć, gdy nabędziemy uszkodzony towar? – na te i wiele innych pytań odpowiadała Pani Edyta Domińczak.

Z bezpłatnych porad i pomocy z zakresu praw konsumenckich, mieszkańcy mogli skorzystać między godz. 10.00 a 17.00. W tym czasie rozdano kilkadziesiąt ulotek i publikacji na temat konieczności czytania umów przed ich podpisaniem, reklamacji z rękojmi, reklamacji przez internet, a także „Vademecum Konsumenta”.

Spotkanie z okazji Światowego Dnia Konsumenta miało na celu poszerzenie świadomości na temat praw przysługujących konsumentom, wyczulenie na „pułapki” czyhające podczas zakupów oraz pokazanie, w jaki sposób można sobie radzić z różnymi problemami konsumenckimi.

Była to również doskonała okazja do tego, aby przypomnieć mieszkańcom powiatu stargardzkiego o możliwości korzystania z porad Powiatowego Rzecznika Konsumentów na co dzień - o bezpłatne poradnictwo konsumenckie w zakresie ochrony praw i interesów konsumentów można zwracać się:

• osobiście - od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Starostwa Powiatowego tj. od 8.00 do 16.00
• telefonicznie - tel. 91 480 48 42
• korespondencyjnie - Biuro Powiatowego Rzecznika Konsumentów, ul. Skarbowa 1, 73-110 Stargard
• pocztą elektroniczną - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 


Fot. Tadeusz Surma