Głównej zawartości

Do końca marca w holu Starostwa Powiatowego w Stargardzie można podziwiać wystawę pt. „Via Crucis Stargardia”. Autorami prac „Stargardzkiej Drogi Krzyżowej” są artyści-plastycy z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie i Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama”.

„Via Crucis Stargardia” to efekt ogromnego zafascynowania drogą krzyżową, którą pomysłodawca podziwiał w Marianowie. Jedno jest pewne - ktokolwiek by jej nie tworzył - nigdzie na świecie nie ma identycznej. Artyści inspirują innych artystów i tym samym dają im siły do działania. Stąd pomysł stworzenia współczesnego obrazu męki na „stargardzkim podwórku artystycznym”.

„Stargardzka Droga Krzyżowa” w dziełach sztuki naszych artystów to w większości przypadków owoc ich osobistych przemyśleń i życiowych doświadczeń. Na wielu pracach można dostrzec współczesne problemy świata czy nasze lokalne, stargardzkie. Prezentowane kompozycje to nic innego jak spojrzenie na mękę Jezusa oczami plastyków, żyjących w epoce wielkich zdobyczy technologicznych, ale skupiających się na wydarzeniach sprzed 2 tysięcy lat. Spojrzenie oczami ludzi wywodzących się z różnych środowisk, mających różne doświadczenia życiowe, różniących się od siebie pochodzeniem, wyznawaną wiarą i przede wszystkim sposobem i stylem tworzenia. Taki właśnie człowiek, artysta, plastyk spotyka w swojej pracy Jezusa i słyszy historię Jego męki i śmierci...

Opis wystawy: mdk.stargard.pl


Fot. Tadeusz Surma