Głównej zawartości

4 kwietnia na Rynku Staromiejskim w Stargardzie odbyła się akcja: „ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO”. Zorganizowano ją w związku z obchodami światowego dnia wiedzy o autyzmie, który w tym roku obchodzony był 2 kwietnia.

Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Stargardzie, mieszczący się przy ul. Żeglarskiej 3.

Jak co roku, imprezie towarzyszył kolor niebieski, który jest symbolem autyzmu. Były niebieskie balony dla wszystkich uczestników, poczynając od przedszkolaków, dzieci i młodzieży z placówek oświatowych, rodziców, pedagogów, a kończąc na mieszkańcach. Dla uczestników zorganizowano liczne atrakcje: konkurencję przeciągania liny, zabawy z chustą, kącik plastyczny, a dla starszej młodzieży przewidziano podchody z zadaniami w poszukiwaniu niebieskich puzzli na terenie Starówki, układanie żywej krzyżówki z hasłami, dotyczącymi autyzmu, a także tańce, zabawy i puszczanie baniek.

Grono uczestników bardzo dopisało, większość osób i dzieci miało niebieski akcent garderoby, dodatki typu wstążki, parasole, apaszki oraz papierowe niebieskie kwiatki, a nawet pięknie zapakowane w formie niespodzianek upieczone przez rodziców dzieci z OREWU - niebieskie ciasteczka puzzlowe.

Władze Powiatu Stargardzkiego i przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Stargardzie zaszczyciły swoją obecnością imprezę, przyglądając się uczestnikom w potyczkach różnych konkurencji i zabaw.  Nie było tak łatwo: Panowie: Ireneusz Rogowski – Starosta Stargardzki i Adam Chrałowicz – Członek Zarządu Powiatu, wykazali się wielkim duchem walki, pomagając przedszkolakom w przeciąganiu liny.

Podczas akcji działał punkt informacyjny, gdzie każdy mógł dowiedzieć się, czym jest autyzm, jak rozpoznać niepokojące nas symptomy, gdzie szukać pomocy. W odniesieniu do tego tematu przygotowano fachową literaturę oraz materiały informacyjne na temat funkcjonowania Stargardzkiego OREWU.

Tekst: Pani Agnieszka Kościelniak - Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w StargardzieFot. Tadeusz Surma