Głównej zawartości

W dniu 14 maja br., w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie odbyła się Stylowa Noc Muzeów pod hasłem: „a gdyby Stargard był stolicą mody?” W odpowiedzi na to pytanie, na imprezę przybyły uczennice Zespołu Szkół nr 2, które prezentowały zawód krawca – nowość w ofercie edukacyjnej szkoły na rok szkolny 2016/2017.

Młodzież pod opieką nauczycielek: Pani Jolanty Stępczyńskiej i Pani Krystyny Wiśniewskiej udzielała, osobom zainteresowanym, informacji na temat kształcenia w tym zawodzie. Uczennice Zespołu Szkół nr 2 (Małgosia Krzysztofik, Kamila Chuda, Julia Michalska i Martyna Kołdun) wzięły również udział w warsztatach projektowania koszulek. Aby Stargard był centrum mody, szyku i stylu potrzebuje młodych projektantów i wytwórców wyrobów odzieżowych czyli krawców, którzy stworzą dla klientów modne i oryginalne kreacje. Takie kreacje może stworzyć tylko dobrze wyedukowany krawiec, który w trakcie nauki zawodu pozna różne techniki konstruowania i wykonywania wyrobów odzieżowych. Rynek pracy intensywnie poszukuje młodzieży z takimi umiejętnościami. Zatem, gdzie młody człowiek może nauczyć się szyć odzież lekką, ciężką czy skórzaną, bieliznę, albo odzież ochronną? Na te potrzeby rynku pracy odpowiedział Zespół Szkół nr 2, który oferuje gimnazjalistom nowy kierunek kształcenia o nazwie krawiec - projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych i gwarantuje zatrudnienie absolwentom, którzy w trakcie 970 godzin praktycznej nauki zawodu zdobędą kwalifikacje zawodowe.
Uczennice  Zespołu Szkół nr 2 – Ewa Klimaszewska, Justyna Rogowska, Wiktoria Sawka i Dagmara Więckowska - chcąc pokazać jak różnorodny, kolorowy i fascynujący jest świat mody przygotowały stylizację z lat 80 - tych do konkursu na najlepszą stylizację nawiązującą do jednej z epok z przedziału XVII – XX. stulecia. Pani Jolanta Stępczyńska zgłosiła reprezentację Zespołu Szkół nr 2 do tego konkursu w kategorii prezentacja grupowa. W tej kategorii było najwięcej zgłoszeń. Pomimo większej rywalizacji reprezentacja Zespołu Szkół nr 2 stanęła na podium zajmując trzecie miejsce. Należy podkreślić jednak fakt, że stworzenie zwycięskich kreacji wymagało starannego doboru ubrań, a te musi przecież stworzyć krawiec. Zespół Szkół nr 2 zaprasza więc Gimnazjalistów, którzy chcą zdecydowanie wkroczyć w świat mody i kreować ten świat autorskimi projektami do kontynuowania nauki w zawodzie krawca, w zawodzie który daje gwarancję zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Wszystkie informacje dotyczące rekrutacji oraz podania do szkoły znajdują się na stronie internetowej www.zs2.stargard.pl w zakładce rekrutacja.

Tekst i zdjęcia: ZS nr 2 w Stargardzie