Głównej zawartości

Zespół Szkół nr 5 oraz Fundacja Pomorski Instytut Akwakultury i Limnologii w Stargardzie podpisały wczoraj umowę patronacką. Stworzenie nowego kierunku klasy – technik rybactwa śródlądowego, stypendia dla uczniów, praktyki w gospodarstwach stawowych – to tylko kilka z wielu założeń umowy.

Przedstawiciele szkoły i instytutu spotkali się w Starostwie Powiatowym.

- Dzisiejsze porozumienie to kolejny ważny krok w kierunku rozwoju kształcenia zawodowego w powiecie  - powiedział Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski.

Jak poinformował dyrektor ZS nr 5 Zbigniew Jurkiewicz, nabór już się rozpoczął. To nowy kierunek, więc trudno przewidzieć jak duże będzie zainteresowanie, jednak obie strony liczą, że chętnych nie zabraknie. Uczniowie mogą liczyć na duże wsparcie Pomorskiego Instytutu Akwakultury i Limnologii. Umowa gwarantuje organizację praktyk w gospodarstwie stawowym w Dzwonowie oraz na obwodach rybackich wchodzących w skład gospodarstwa rybackiego Miedwie i Modehpolmo.  Instytut zapewni również wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, częściowy zwrot kosztów za dojazdy na praktyki, wycieczki do zagranicznych gospodarstw oraz stypendia dla najlepszych uczniów.

Zawód rybaka śródlądowego stwarza wiele możliwości rozwoju. To kierunek będący odpowiedzią na realne zapotrzebowanie rynku pracy. Wykształcenie rybackie ułatwia uzyskanie środków unijnych, a także prowadzenie własnego gospodarstwa rybackiego.

Wicestarosta Iwona Wiśniewska przyznała, że młodzi ludzie powinni wybierać właśnie takie kierunki, które dają szansę na zdobycie pracy. A zapotrzebowanie na zawód rybaka śródlądowego jest duże. Przedstawiciele Instytutu – Prezes Zarządu Radosław Kołaczyk oraz Wiceprezes Elżbieta Krawczykowska, zapewnili, że dwadzieścia procent absolwentów tego kierunku znajdzie pracę w ich gospodarstwach.