Głównej zawartości

W Polsce ruszyły ćwiczenia ANAKONDA-16 – najważniejsze międzynarodowe przedsięwzięcie szkoleniowe Sił Zbrojnych RP w tym roku. 6 czerwca na poligonie drawskim, tak jak w wielu innych miejscach Polski, odbyła się uroczysta zbiórka, rozpoczynająca ćwiczenia. W spotkaniu wziął udział Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski.

ANAKONDA-16 jest szóstą edycją ćwiczenia, trzecią w wymiarze międzynarodowym, z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych 24 państw sojuszniczych i partnerskich. Ćwiczenie prowadzone będzie w dniach 7-17 czerwca br. Jego celem jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych.

Na terenie drawskim ćwiczenie koordynować będą żołnierze Błękitnej Brygady.

Po powitaniu i przeglądzie pododdziałów przez generała brygady Dariusza Górniaka, dowódca Błękitnej Brygady życzył wszystkim żołnierzom bezpiecznej realizacji zadań taktycznych. Następnie dowódcy ośmiu ćwiczących komponentów dokonali przekazania dowodzenia. Do 17 czerwca na miejscowym poligonie ćwiczyć będzie ponad 6 tysięcy żołnierzy.

Źródło: 12BZ

Fot: 12BZ; Powiat Stargardzki