W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym oraz wzmożonym ruchem turystycznym w miejscach bytowania kleszczy, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stargardzie ostrzega przed możliwym zakażeniem wirusem wywołującym odkleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszczowe zapalenie Mózgu (KZM) jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną ośrodkowego układu nerwowego wywołaną przez wirus RNA z grupy Flaviviridae, przenoszoną przez kleszcze. Wirus przekazywany jest kilka minut od ukąszenia.

Zachorować może każdy bez względu na wiek. Natomiast z wiekiem rośnie ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Najbardziej narażone są osoby aktywnie spędzające czas na świeżym powietrzu. Możliwe jest zmniejszenie ryzyka zachorowania, poprzez zaszczepienie się przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego.