Głównej zawartości

W dniach 6-7 lipca br. na poligonie w Drawsku Pomorskim odbyły się I Ogólnopolskie Mistrzostwa Klas Wojskowych. Czteroosobowa reprezentacja klas o profilu bezpieczeństwo publiczne z II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie zajęła II miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Zwycięzcą - spośród 14 drużyn biorących udział w mistrzostwach, została ex aequo młodzież z Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie i Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej w Puławach. Trzecia lokata przypadła uczniom Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. 

Pierwszego dnia uczniowie poddani zostali szkoleniom wojskowym oraz zmagali się w 4 konkurencjach przygotowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim, zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali:
1) marszobieg:
- I miejsce: II Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie,
- II miejsce: Zespół Szkół Nr 3 w Puławach,
- III miejsce: Zespół Szkól w Gościnie,
2) drużynowe strzelanie z kbk AK:
- I miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Zamościu,
- II miejsce: XIV Liceum Ogólnokształcące w Katowicach,
- III miejsce: Zespół Szkół i Liceum Ogólnokształcące w Dubience,
3) indywidualne strzelanie z kbk AK:
- I miejsce: Karen Momot - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Zamościu,
- II miejsce: Szymon Rabiega - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Zamościu,
- III miejsce: Dawid Cybulski - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Zamościu,
4) blok szkoleniowy z zakresu wiedzy wojskowej:
- I miejsce: Zespół Szkół w Gościnie,
- II miejsce: III Liceum Ogólnokształcące w Głogowie,
- III miejsce: Zespół Szkół Nr 3 w Puławach.

Drugiego dnia mistrzostw odbył się uroczysty apel z udziałem kompanii reprezentacyjnej 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca oraz orkiestry wojskowej ze Szczecina. Po apelu zaproszeni goście wręczyli „młodym żołnierzom” puchary oraz nagrody rzeczowe. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Starosta Stargardzki - Ireneusz Rogowski, Członek Zarządu Powiatu Drawskiego - Janusz Garbacz, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty - Robert Stępień, Dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim – Maciej Rydzewski, przedstawiciele gmin: Kalisz Pomorski i Drawsko Pomorskie oraz jednostek wojskowych i służb mundurowych.

Młodzież miała okazję obejrzeć pokaz musztry paradnej w wykonaniu 12 Brygady Zmechanizowanej im. Gen. Broni Józefa Hallera ze Stargardu, a po części oficjalnej uczestnicy uroczystości mogli zapoznać się z wyposażeniem armii polskiej i kanadyjskiej, obejrzeć można było: bojowy sprzęt wojskowy, drona, karabiny i wyrzutnie rakiet stosowane na polu walki, wyposażenie wojskowego nurka oraz noktowizory stosowane w armii. Młodzież miała okazję zapoznać się z działaniem i specyfiką poszczególnych jednostek wojskowych, a także zaprezentować swoje umiejętności zdobyte podczas pierwszego dnia szkolenia.

Gospodarzem uroczystości był komendant poligonu drawskiego płk. Marek Gmurski, który wraz z Dyrektorem ZSP w Kaliszu Pomorskim byli również organizatorami mistrzostw.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Klas Wojskowych odbywały się pod honorowym patronatem:
1) Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - gen. broni Mirosława Różańskiego,
2) Starosty Drawskiego – Stanisława Kuczyńskiego,
3) Starosty Stargardzkiego – Ireneusza Rogowskiego.

Po zakończeniu apelu na wszystkich czekała grochówka i żołnierski bigos.