Głównej zawartości

W piątek 12 sierpnia sala kina Morena w Ińsku zapełniła się po brzegi. A to za sprawą miłośników ambitnego kina, którzy przybyli na rozpoczęcie 43. edycji Ińskiego Lata Filmowego. Pokazy najnowszych produkcji – polskich i zagranicznych, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami oraz koncerty, potrwają do końca tygodnia.

ILF to jedna z najstarszych imprez filmowych w Polsce, która każdego roku przyciąga do Ińska wybitnych aktorów, reżyserów czy scenarzystów. Dla miłośników dobrego kina to okazja, aby spotkać się z ulubionymi twórcami, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o najnowszych produkcjach filmowych, a także miło spędzić czas nad pięknym jeziorem, w otoczeniu Ińskiego Parku Krajobrazowego. Repertuar ILF jest starannie dobierany – na festiwalu można obejrzeć filmy o wysokich wartościach artystycznych, głównie z Europy Wschodniej, traktujące o odmienności kulturowej w kinie światowym. Nie brakuje obrazów „komentujących w odważny sposób zmiany zachodzące we współczesnym świecie”.

Pierwszego dnia festiwalu, uczestników przywitali organizatorzy: dyrektor artystyczny festiwalu Przemysław Lewandowski, prezes stowarzyszenia ILF Adam Bortnik oraz burmistrz Ińska Jacek Liwak. Na scenie zaprezentowano statuetkę – Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla 41. Edycji Ińskiego Lata Filmowego w kategorii „krajowe wydarzenie filmowe” w 2014 roku.

43. edycję festiwalu zainaugurował przedpremierowy pokaz czeskiego filmu „Opieka domowa”. W piątek można było również podziwiać wystawę plakatów filmowych Leszka Żebrowskiego.

Więcej o programie wydarzenia na stronie www.ilf.org.pl
 


Fot. Tadeusz Surma