Głównej zawartości

25 września w Poznaniu odbył się Wielki Finał XVI edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Uroczystość była okazją do wręczenia prestiżowej nagrody „Klucz do Polskiej Spiżarni 2016” dla osób, organizacji, instytucji, zasłużonych w promocji produktów tradycyjnych. Z naszego województwa doceniony został m.in. Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach

Finał odbył się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas Targów Smaki Regionów oraz Polagra Food. Krajowa kapituła konkursowa wybrała najlepsze produkty, potrawy i dania regionalne. W kategorii produkt są to: węgorz pieczony w zalewie (Małgorzata i Piotr Kozłowscy), masło ostrowieckie (Barbara, Andrzej, Kalina Przyweccy) oraz piwo Colberg (Artur Małetka). W kategorii potrawa zwyciężyły: staropolska sztufada z dziczyzny - Gospodarstwo Ekologiczne „Folwark Biernów-Park” – Krystyna i Andrzej Hapka oraz kiełbasa jagnięca z puree ziemniaczanym i karmelizowanymi jabłkami z sosem tymiankowym – Restauracja „Park Hotel” ze Szczecina.

Podczas Wielkiego Finału wręczono także  nagrody „Klucz do Polskiej Spiżarni 2016” za promowanie i wspieranie działalności w zakresie tradycyjnych produktów żywnościowych. Z terenu województwa zachodniopomorskiego odznaczeni przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego zostali:  Pani Agnieszka Kołodziej z Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego, Pani Iwona Karwowska  z Muzeum Narodowego w Szczecinie, a także Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Nagroda dla ZODR-u odebrana została przez byłego dyrektora Jaromira Palusińskiego oraz obecnego dyrektora Adama Kalinowskiego.