Głównej zawartości

10 października w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, artysta plastyk, profesor Andrzej Tomczak, poprowadził komiksowe warsztaty dla uczniów i nauczycieli zainteresowanych tworzeniem komiksu. Warsztaty powiązane są z dziesiątą edycją Powiatowego Konkursu na Komiks, której głównym założeniem jest stworzenie komiksu autorskiego opartego na własnym pomyśle literackim i artystycznym.

Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski. Organizatorem warsztatów był Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Stargardzie.

W warsztatach uczestniczyło 26 osób: uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.Ich celem było zapoznanie uczestników z wybranymi  zjawiskami i elementami komiksu, z techniką rysowania, narzędziami i materiałami, m.in.: ołówkiem, kredką, pędzlem, pisakiem, patykiem, tuszem, temperą oraz próba indywidualnej pracy pod okiem prowadzącego.

Warsztatom towarzyszyła wystawa „Kojko i Kokosz – komiksowa archeologia”, prezentująca prace Janusza Christa, znakomitego twórcy komiksu.
Prowadzący, prof. Andrzej Tomczak,  podzielił spotkanie na część teoretyczną i praktyczną.

W pierwszej części  uczestnicy obejrzeli wystawę „Kojko i Kokosz – komiksowa archeologia” i  podzielili się wrażeniami z wystawy. W dalszej części warsztatów prof. Andrzej Tomczak zaprezentował swoje wybrane ilustracje. Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali przykłady komiksów, poznali różne techniki ich rysowania. Prowadzący wyjaśnił sposób tworzenia i pisania komiksów. Uczestnicy byli bardzo zainteresowani ciekawostkami, techniką powstawania komiksu.

W drugiej części warsztatów odbyły  się ćwiczenia praktyczne, podczas których uczniowie zastanawiali się nad tematami komiksów. Następnie wymyślali własną postać komiksową oraz tworzyli fabułę. Choć polecenie nie było łatwe, artyści wykazali się ogromną kreatywnością i poradzili sobie z zadaniem znakomicie. W trakcie powstawania prac wykładowca udzielał uczniom porad i wskazówek dotyczących techniki i form przekazu.

Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności zdobyte  podczas zajęć,  pomogą uczestnikom w doskonaleniu własnego warsztatu twórczego oraz pozytywnie wpłyną na poziom nadesłanych prac w dziesiątej  edycji Powiatowego Konkursu na Komiks. Młodzi artyści będą mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w szerszym niż dotąd zakresie. Jest to ostatnia edycja przed jubileuszową prezentacją laureatów dotychczasowych edycji.

Już dziś serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych (klasa IV –VI) , gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie. Regulamin konkursu w załączniku.

Koordynator konkursu: Irena Zalewska

Attachments:
Download this file (Komiks_dziesiąta edycja- regulamin.doc)Regulamin konkursu na komiks[ ]145 kB