Głównej zawartości

Czy do mediacji można się przygotować? Jakie są przeszkody w komunikacji rodzica z dzieckiem? Na te i wiele innych pytań, odpowiadali uczestnicy otwartej konferencji „Masz prawo do mediacji, czyli rodzic vs nastolatek”. Spotkanie zorganizowano w starostwie 18 października w ramach obchodów Międzynarodowych Dni Mediacji 2016.

- Mediacja jest kluczowa w procesie wychowywania. Do roli mediatora powinniśmy przygotować się wszyscy – przekonywała Magdalena Sawicka-Bartosik. Psychoterapeutka przyznała, że jest coraz więcej rodziców, którzy chcą rozmawiać, jednak nie wiedzą jak.

Specjalista Zespołu ds. Nieletnich i Patologii podkom. Joanna Kołodziejczyk przedstawiła statystyki dotyczące przestępczości wśród osób w wieku 13-17 lat. Młodzi ludzie wikłają się w rozboje, kradzieże i sprawy związane z narkotykami. Nie brakuje też ucieczek z domu. Powodem są najczęściej konflikty z rodzicami, dlatego policjanci wcielają się w rolę mediatorów i starają się rozwiązać problem poprzez rozmowę.

- Mediacja to próba rozwiązania konfliktu na drodze dialogu – mówiła Anna Franecka, stały mediator sądowy i kurator społeczny. – Cechuje ją dobrowolność, poufność informacji i bezstronność mediatora. Dwie strony konfliktu muszą być traktowane równorzędnie. 

Anna Franecka oraz Ireneusz Kieliszak – przedstawiciel Centrum Polskich Mediacji oraz stały mediator sądowy, w dalszej części spotkania, poprowadzili symulacje mediacji z udziałem młodzieży i dorosłych.

Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Progress, a patronat nad nią objęli: Starosta Stargardzki oraz Komendant Powiatowy Policji w Stargardzie.

Prowadzący spotkanie – mediator sądowy Agnieszka Myszkowska i oficer prasowy KPP w Stargardzie podkom. Łukasz Famulski, podziękowali patronom, prelegentom oraz Małgorzacie Złotek – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia za wsparcie przedsięwzięcia.

Fot. Powiat Stargardzki