Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach zorganizował konferencję pt. „Gospodarka pasieczna”. Spotkanie, na którym omówiono ważne kwestie związane z sytuacją pszczelarstwa w Polsce, odbyło się 22 października w Zamku w Pęzinie.

Całodniowa konferencja miała na celu zwrócenie uwagi na problemy pszczelarzy – m.in. masowe wymieranie pszczół na świecie i związaną z tym degradację środowiska naturalnego. Poruszono zagadnienia dotyczące zagrożeń dla pszczół, wykorzystywania produktów pszczelich w profilaktyce i leczeniu, zwalczania warrozy metodami ekologicznymi.

Ponadto, omówiono możliwości wsparcia inwestycyjnego i modernizacji sektora pszczelarskiego w ramach PROW 2014-2020 oraz wspierania rynku produktów pszczelich. Konferencji towarzyszyła wystawa środków do produkcji pszczelarskiej elementów wyposażenia pasieki oraz prezentacja produktów pszczelarskich.

Zarząd Polskiego Związku Pszczelarzy uroczyście odznaczył osoby szczególnie zasłużone dla pszczelarstwa:
Brązowe Odznaki PZP
13. Szakalicki Zenon
14. Załuskowski Marek
15. Zięciak Sławomir
16. Jarosław Rzepa - Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Najwyższym odznaczeniem pszczelarskim – Statuetką ks. dr Jana Dzierżona, wyróżniony został mieszkaniec naszego powiatu – pan Mieczysław Ukleja - były Prezes WZP Szczecin.

W konferencji wzięli udział: Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa oraz Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski.

Fot. Tadeusz Surma oraz ZODR Barzkowice